NJEMAČKIM STOPAMA

Talijani i Nizozemci osigurali Euro

06.09.2011 u 23:25

Nizozemska i Italija su, nakon Njemačke, druga i treća reprezentacija koja je osigurala nastup na EURU 2012 nakon utakmica u utorak navečer

Nizozemci su slavili u Helsinkiju protiv Finske s 2:0, te uvjerljivo osvojili prvo mjesto u skupini s maksimalnim učinkom, svih osam pobjeda i razlikom zgoditaka 34:5. Protiv Finaca su pobjedu donijeli pogoci Kevina Strootmana (29) i Luuka de Jonga (90+3), dok su domaćini od 60. minute igrali bez isključenoga Hatemaja. U ovoj skupini veliku borbu za drugo mjesto vode Mađari, koji su slavili s 2:0, kod Moldavije, te Švedska, koja je s 5:0 slavila protiv San Marina.

U skupini C Srbi su očekivano u Beogradu pobijedili Farske otoke s 3:1, dok je Italija osigurala prvo mjesto i nastup na EURU pobjedom protiv Slovenije u Firenci s 1:0. Pogodak vrijedan EURA postigao je Pazzini pet minuta prije kraja. Talijani dvije utakmice dokraja imaju osam bodova više od Srba.

U dvoboju B skupine kvalifikacija za EURO 2012 u Moskvi su nogometaši Rusije i Irske igrali 0:0. Unatoč velikom broju prilika i ogromnoj nadmoći u posjedu lopte, Rusi nisu uspjeli postići zgoditak protiv upornih Iraca, koji su se branili čitavu utakmicu. Rezultat sa stadiona Lužnjiki ostavlja ovu skupinu potpuno otvorenom, jer je iznenađenje večeri priredila Armenija koja je u gostima svladala Slovačku s čak 4:0, pa sada Armenci konkuriraju za drugo mjesto. U listopadu ključnu utakmicu igraju Slovačka i Rusija, a rasplet čekaju Irci koji imaju dva boda manje od vodećih.

U skupini D BiH je svladala u Zenici Bjelorusiju pogotkom Misimovića tri minute prije kraja, kada su Bjelorusi imali dva igrača manje. U drugom susretu ove skupine Rumunjska i Francuska su odigrali 0:0, što je rezultat koji daje nadu da će nakraju BiH biti barem druga.

U skupini A u Bakuu su Azerbejdžanci svladali Kazahstan s 3:2, a domaćini su tri pogotka postigli u 15 minuta drugoga dijela. U Beču su Austrija i Turska odigrali bez zgoditaka, 0:0, čime su Turci ostali u utrci za drugo mjesto, a Austrija definitivno ispali. Njemačka je iz ove skupine već ranije osigurala nastup na EURU.

U skupini G Engleska je kod kuće jedva svladala Wales s 1:0, dok je Švicarska pobjedom nad Bugarskom (3:1) ostala u igri za drugo mjesto.

Veliku pobjedu ostvarila je Danska koja je u Kopenhagenu pobijedila Norvešku s 2:0, te će s Portugalom voditi borbu za prvo mjesto u skupini.

Domaćin prvenstva Ukrajina doživjela je blamažu u prijateljskoj utakmici kod Češke (0:4).

SKUPINA A

AZERBAJDŽAN - KAZAHSTAN 3:2 (Rauf Alijev 53, Mahir Šukurov 62pen, Vagif Đavadov 68//Sergej Ostapenko 20, Vitali Jevstignejev 77)

RUSIJA - REPUBLIKA IRSKA 0:0
MAKEDONIJA - ANDORA 1:0 (Mirko Ivanovski 59)
SLOVAČKA - ARMENIJA 0:4 (Jura Movsisjan 57, Henrik Mkhitaryan 70, Gevorg Ghazarjan 80, Artur Sarkisov 90+1)

SKUPINA C

ESTONIJA - SJEVERNA IRSKA 4:1 (Martin Vunk 28, Tarmo Kink 32, Sergej Zenjov 59, Kaimar Saag 90+2//Raia Piiroja 40-ag)
SRBIJA - FARSKI OTOCI 3:1 (Milan Jovanović 6, Zoran Tošić 22, Zdravko Kuzmanovic 69//Frodi Benjaminsen 37)
ITALIJA - SLOVENIJA 1:0 (Giampaolo Pazzini 85)

SKUPINA D

LUKSEMBURG - ALBANIJA 2:1 (Gilles Bettmer 27, Aurelien Joachim 78//Erjon Bogdani 64)
RUMUNJSKA - FRANCUSKA 0:0
BIH - BJELORUSIJA 1:0 (Zvjezdan Misimović 87)

SKUPINA E

FINSKA - NIZOZEMSKA 0:2 (Kevin Strootman 29, Luuk de Jong 90+3)
MOLDAVIJA - MAĐARSKA 0:2 (Vilmos Vanczak 7, Gergely Rudolf 83)
SAN MARINO - ŠVEDSKA 0:5 (Kim Kallstroem 64, Christian Wilhelmsson 70, 90 Martin Olsson 81, Tobias Hysen 88)

1. Nizozemska 8 8 0 0 34:5 24
2. Švedska 8 6 0 2 26:8 18
2. Mađarska 9 6 0 3 22:14 18
4. Finska 8 3 0 5 15:14 9
5. Moldavija 8 2 0 6 8:15 6
6. San Marino 9 0 0 9 0:49 0