Mourinho pronašao recept: Barca pala u Kupu

• Autor: N. Miladin
  • 21.4.2011 9:17:53
  • 21.4.2011 0:00:00

Osim puno koškanja i naguravanja, nervoze i taktičkog nadmudrivanja, finale Kupa kralja nije ponudilo onakav nogomet kakav se očekuje od Reala i Barcelone. Na kraju smo pobjednika saznali tek u produžecima - na opće iznenađenje, 'kantu' je nakon pobjede 1:0 osvojio 'kraljevski klub'

Barca vodila 3:2, sad je 3:3

Klub koji danas vodi Pep Guardiola uspješniji je od razvikanog Reala. Katalonci su do susreta na Mestalli čak 25 puta podizali kraljev pokal, Madrižani 'samo' 17 uz pomalo nevjerojatnih 19 poraza u finalima, uz napomenu da slast ukupne pobjede nogometaši Reala nisu okusili dugih 17 godina. Barca je zadnji Kup osvojila 2009.

Barca i Real dosad su pet puta igrali međusobno finale Kupa kralja, a ovo šesto bilo je jedno od najviše iščekivanih dosad, ali i prilika da 'kraljevski klub' dostigne Katalonce u broju pobjeda u međusobnim susretima. Barca je, naime, tri puta pobijedila Real u finalima, a tek dva puta izgubila.

S obzirom na megamomčad koju je oformila Barcelona te na stotine milijuna eura i dolara koje je na igrače utukao Real, na Mestalli se očekivao veliki, grandiozni sraz. Guardiola u trenerskoj karijeri do finala u Valenciji nije znao za poraz od Reala (pet pobjeda i jedan remi) i to je navijačima Lea Messija i ostatka društva u plavo-crvenim prugastim dresovima davalo nadu i optimizam u 26. Kup pobjedu.

S druge strane, veliki Jose Mourinho imao je puno vremena za pronalaženje modusa kako (opet) zaustaviti veliku Barcu. Uspio je to s Interom, no s Realom je popio najgori poraz u karijeri, onaj od 0:5 na Camp Nou. S obzirom na to da je prvenstvo gotovo riješeno, Realu je ostalo boriti se za pokal u Kupu, ali i u - Ligi prvaka. Stoga je bilo upitno hoće li veliki portugalski trener ipak nešto skrivati od Guardiole. Jer polufinale Lige prvaka je pred vratima…

Reuters

Prvo poluvrijeme finala Kupa nije odlikovalo visokom kvalitetom. Real je bio bolji, imao je više prilika, među njima i jednu stativu, dok je Barca djelovala uspavano i nezainteresirano. Je li Mourinho zaista pronašao protuigru za Barcin stroj ili su se Katalonci odmarali za ono što slijedi, tek ćemo saznati u Ligi prvaka, no činjenica je da je Real taktički nadvisio suparnika u prvih 45 minuta.

U nastavku je Barcelona malo pojačala ritam, Real se povukao defanzivno, no prilika gotovo da i nije bilo. Tek se David Villa u nekoliko navrata istaknuo sebičnošću, te Pedro lijepim golom u 70. minuti, opravdano poništenim zbog zaleđa. Jedina konstanta u odnosu na prvo poluvrijeme bila je gruba igra obiju ekipa.

Što je vrijeme više odmicalo, tako se i Real sve više povlačio u obranu i igrao na kontre, no utakmica je ipak otišla u produžetak. Barcelona jednostavno nije kapitalizirala terensku nadmoć, a i dojam je da su Katalonci bili pomalo iznenađeni čvrstinom defenzive suparnika.

Početkom prvog produžetka dojam je bio kako Barca ponovno nije punom snagom krenula u ofenzivu. Jednostavno, Real je mogao disati, stvarao je kontranapade, a iz jednog takvog, na izvrsno ubacivanje Angela Di Marije glavom je loptu u mrežu u 102. minuti pospremio Cristiano Ronaldo. Premda je posljednjih gotovo sat vremena igre 'kraljevski klub' bio nekako podređen, ipak njegovo vodstvo definitivno nije bilo nezasluženo.

Nakon primljenog gola Barca ponovno nije uspjela nametnuti svoju poznatu igru beskonačnih kratkih dodavanja s naglom dubinskom loptom. Madrižani su sve pokušaje suparnika osujetili na vrijeme i na kraju stigli do velike pobjede, vrijedne i naslova pobjednika Kupa, ali i nove doze samopoštovanja i vjere da Barcelona zaista nije s drugog planeta.