Luksemburgu slavlje nakon dvije i pol godine

• Autor: Jan Jirasek
  • 10.2.2011 15:35:50
  • 10.2.2011 12:32:02

U najzanimljivijem dvoboju prijateljskih utakmica odigranih u srijedu, igranom u Ženevi, nogometna reprezentacija Argentine nadvisila je Portugal 2:1, a utakmicu je odlučio Messi pogotkom iz kaznenog udarca u samoj završnici utakmice

Omaleni Argentinac bio je glavni režiser pobjede nad Portugalom potpuno zasjenivši Cristiana Ronalda kao što je to bio slučaj i u El Classicu. Jedini bljesak portugalske zvijezde u 21. minuti nije bio dostatan za pobjedu nad raspoloženim Argentincima čiji je trokut Messi, Lavezzi i Cambiasso bio nerješiva enigma za Portugalce. Već u 14. minuti Messi je svojim lucidnim pasom uposlio Di Mariu koji je doveo 'gaučose' u vodstvo, a svoju sjajnu utakmicu okrunio je pogotkom iz jedanaesterca u 90. minuti koji je izborio Pastore.

Stade de France opet je bio poprište susreta između Francuske i Brazila baš kao i u finalu Svjetskog prvenstva 1998. I ovaj put Francuska je bila uspješnija, no ovog puta sa 1:0. Pogodak odluke postigao je Benzema u 55. min, nakon centaršuta Meneza. Iako je Brazil bio bolji u prvom poluvremenu, u 40. minuti dogodio se prijelomni trenutak utakmice. Veznjak Hernanes dobio je izravni crveni karton i ostavio Brazil na cjedilu.

Nizozemci, finalisti Svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici, lako su se obračunali s Austrijancima. Na Phillips stadionu u Rotterdamu bilo je 3:1. 'Oranje' su povele pogotkom Sneijdera u 28. minuti. Početkom drugog poluvremena u 48. minuti povisio je Huntelaar, a Kuyt iz kaznenog udarca u 71. minuti zabija treći pogodak. Počasni pogodak postigao je Arnautović u 84. minuti također iz jedanaesterca.

Susret između Njemačke i Italije u Dortmundu završio je bez pobjednika. Svoju odličnu reprezentativnu formu potvrdio je Klose pogotkom u 16. minuti. Bio je to njegov 59. reprezentacijski pogodak. Nijemci su dugo vodili, sve do 81. minuti kada je Rossi pogodio za 1:1.

Najveće iznenađenje prijateljskih utakmica priredio je Luksemburg pobjedom 2:1 nad Slovacima, sudionicima prošlog Svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici. Na stadionu Josyja Barthela dvostruki strijelac za Luksemburžane bio je napadač Dudelanga Daniel Da Mota koji je Luksemburgu podario prvu pobjedu nakon rujna 2008.

Izrael, suparnik hrvatske nogometne reprezentacije u kvalifikacijama za EURO 2012 poražen je u Tel Avivu od Srbije rezultatom 2:0. Strijelci za Srbiju bili su Tošić i Trivunović.

Od ostalih hrvatskih suparnika u kvalifikacijama vrijedi izdvojiti minimalnu Grka nad Kanadom, a malo iznenađenje priredili su Maltežani koji su odigrali bez golova protiv Švicarske.