POSRTAJI HR KLUBOVA

Težak europski poraz Cedevite; jednako loše prošla i Cibona

18.01.2017 u 22:44

Košarkaši Cedevite doživjeli su i treći poraz u skupini H Top 16 Eurokupa, nakon što su u srijedu na gostovanju u Berlinu nadigrani od domaće Albe sa 76:93 (24-17, 14-25, 21-25, 17-26). Nešto kasnije košarkaši Cibone doživjeli su također uvjerljiv poraz 56:71 (9-15, 17-17, 22-23, 8-16) na gostovanju kod francuskog Strasbourga u utakmici pretposljednjeg 13. kola u skupini D FIBA Lige prvaka, čime su umanjili svoje izglede za plasman u nokaut fazu ovog natjecanja

Cedevita je odlično otvorila utakmicu i do 7. minute izgradila prednost od 10 koševa (21:11). U 13. minuti Mršićeva je momčad imala +12 (31-19). No, tada je nastupilo loše petominutno razdoblje u kojem je Alba napravila 18-2 i potpuno preokrenula dvoboj.

I drugu polovinu treće četvrtine obilježili su promašaji Cedevitinih košarkaša i raspucani domaći igrači koji su serijom trica došli do prednosti od 12 koševa (67:55) u 29. minuti. Cedevita je u prve dvije minute posljednje dionice uspjela smanjiti zaostatak na samo četiri koša, ali onda je opet proradio Albin vanjski šut zahvaljujući kojem je domaća momčad ponovno stvorila dvoznamenkastu prednost te ju povećavala do konačnih +17 (93:76).

Najbolji u porazu Cedevite bio je Luka Babić sa 22 koša i pet skokova. Ryan Boatright je ubacio 15 koševa, Rashad James 11, a Karlo Žganec 10. Domaće strijelce predvodio je Elmedin Kikanović sa 19 koševa, a po 16 su ubacili Peyton Siva i Dragan Milosavljević. Alba je pogodila 14 trica iz 28 pokušaja, Cedevita samo šest od 24.

Alba je ostvarila prvu pobjedu u Top 16, dok je Cedevita ostala na dnu skupine s učinkom 0-3. Unicaja i Valencia su u prva dva kola ostvarili po dvije pobjede.

U 4. kolu, 25. siječnja, Cedevita će u zagrebačkom Domu sportova ugostiti Albu i pokušati joj uzvratiti za ovaj uvjerljiv poraz.

U Europni nisu dobro prošli ni 'vukovi kod Strasbourga (56:71). Cibona je imala izrazito lošu šutersku večer, pogodivši tek 19 od 59 šuteva iz igre i šutirajući trice skromnih 4/22. Francuzi su to iskoristili za uvjerljivu pobjedu koja nijednog trenutka utakmice nije dolazila u pitanje.

Najbolji strijelac Cibone bio je Scott Reynolds sa 15 koševa, ali nije imao raspoložene suigrače. Luka Žorić je ubacio 12, a Željko Šakić 11 poena. Za domaću momčad Slaughter i Murphy ubacili su po 13, a Walker i Howard po 11 koševa.

Strasbourg je ovom pobjedom potvrdio svoje mjesto među momčadima koje će se probiti u sljedeću fazu natjecanja, a Ciboni ostaje odlučujuća utakmica za peto mjesto u skupini protiv belgijskog Oostendea, koja je na rasporedu 25. siječnja (20.30 sati) u Draženovom domu.

Cibona će u slučaju pobjede osvojiti peto mjesto, što bi moglo biti dovoljno za plasman u drugi krug. Naime, iz pet skupina Lige prvaka četiri najbolje petoplasirane momčadi izborit će mjesto u nokaut fazi ovog natjecanja, dok će najlošiji od tih pet klubova natjecanje nastaviti u FIBA-inom Europa kupu. U ovom trenutku Oostende ima najlošiji učinak među petoplasiranim klubovima u svih pet skupina. PAOK, Maccabi Rishon, Frankfurt i Sassari imaju učinak 6-7, a Oostende, kao i Cibona, 5-8.