Cibona pronašla prvu euroligašku žrtvu

• Autor: Borut Šips
  • 11.11.2009 20:26:10
  • 11.11.2009 20:16:58

Nekada su Cibona i Žalgiris popunjavali naslovne stranice europske košarke, no daleko su osamdesete. Danas je njihov međusobni dvoboj borba za četvrto mjesto u Euroligi, a taj je korak napravila Perasovićeva družina

Cibona je istrčala bez Bagarića i opterećena pričom o dugu prema igračima, no od prve do zadnje minute ostali su čvrsti i zaslužili pobjedu rezultatom 64:52 (16:16, 19:15, 12:13, 17:8). Susretu je prisustvovalo nešto više od tisuću gledatelja, potvrdilo se pravilo da zagrebačka publika ne podržava projekt koji ne prate vrhunski rezultati. Hokejaši Medveščaka su sveta iznimka.

U izjednačenoj mladoj momčadi cibosa četvorica su ušla u dvoznamenkastu domenu i sva četvorica bili su domaći igrači. Donedavno je to bilo nezamislivo, pod Tornjem je krenuo projekt koji vrijedi pratiti.

Dugo je 'društvo iz zelene šume' puhalo za vrat domaćinu, povremeno su bili i u vodstvu, no posljednja četvrtina je otišla na stranu domaćih i prvi bodovi ostali su u Zagrebu.

Tradicionalno najbolji bio je Marko Tomas sa 14 koševa, no vrlo zapažene role odigrali su unutarnji igrači Vukušić (11) i Andrić (10) koji su nadoknadili Bagarićev nedostatak. Deset je zabio i borbeni kapetan Rozić, što je bilo dovoljno da se poništi vrlo dobar učinak glavnih poluga litvanskog velikana.

Najbolji gost bio je centar iz BiH Mirza Begić sa 14 koševa (6/6 iz igre, 2/2 iz penala), te Watson koji je osim devet koševa upisao 12 skokova i četiri blokade.

Sada se Cibona bodovno izjednačila sa Žalgirisom i ima solidnu prednost u koševima prije dvoboja u Kaunasu. Ispuni li Asvel očekivanja i ostane na dnu ljestvice, taj bi dvoboj trebao biti ključan za proboj među 16 najboljih momčadi kontinenta.