PREKINUT NIZ WARRIORSA

Bogdanović skroman, veliko priznanje srpskom košarkašu

17.12.2014 u 11:07

Hrvatski košarkaški reprezentativac Bojan Bogdanović ubacio je pet koševa u porazu njegovih Brooklyn Netsa na domaćem parketu od Miamija 91:95, a Memphis je u noći s utorka na srijedu svladao Golden Statea i zaustavio niz Warriorsa na 16 pobjeda.

Iako je zbog trbušnog virusa umalo propustio dvoboj, Dwyane Wade ipak se našao u sastavu Miamija i postao glavni krivac za 13. poraz Brooklyna u ovoj sezoni. Wade je u pobjedi Heata 95:91 sudjelovao s 28 koševa, pet skokova i četiri asistencije.

Miami je u posljednjoj četvrtini izgradio i 13 poena prednosti, ali domaći su se vratili u utakmici i gotovo potpuno izbrisali deficit kad je 35 sekundi prije isteka vremena Bojan Bogdanović pogodio tricu za 91:93. No, na veliku žalost domaćih navijača bio je to jedini Bogdanovićev ubačaj iz igre i posljednji koš Netsa na utakmici. Wade je promašio tricu, ali je u borbi za odbijenom loptom Bogdanović napravio faul na Dengu (18 poena, šest skokova) koji je pogodio oba slobodna bacanja.

Hrvatski reprezentativac je i ovu utakmicu počeo na klupi, a za nešto manje od 16 minuta (15:39) na parketu postigao je pet koševa (šut 1/4) uz jedan skok, jednu ukradenu i jednu izgubljenu loptu. Strijelce Netsa je s 21 košem i devet skokova predvodio Mason Plumlee

U obračunu dvije momčadi s najboljim ovosezonskim učinkom, Memphis je na svom parketu zasutavio niz Golden Statea (105:98) nakon 16 uzastopnih pobjeda Warriorsa. Iako je odluka o pobjedniku pala u završnici, za trijumf Grizzliesa ključna je bila serija 20:0 kojom su zaostatak s kraja prve četvrtine (24:30) pretvorili u prednost od 14 poena (44:30) u samo četiri i pol minute druge dionice dvoboja. Warriorsi su u završnici stigli i na do dva poena zaostatka, ali do kraja utakmice više nisu prešli u vodstvo.

Pobjednike je s 24 koša i sedam skokova predvodio Marc Gasol, a njegov partner pod košem Zach Randolph dodao je 17 poena i 10 skokova. Klay Thompson je postigao 22 koša za Warriorse, dok je Stephen Curry završio utakmicu s 19 poena, sedam skokova i sedam asistencija, ali i samo jednom pogođenom tricom iz deset pokušaja.

Nakon poraza Golden Statea, Oklahoma City je ostala momčad s trenutno najdužim pobjedničkim nizom u ligi. Na gostovanju u Sacramentu Thunderi su ostvarili sedmu uzastopnu pobjedu (104:92) do koje su ih, već prema običaju, predvodili Russell Westbrook i Kevin Durant. Westbrook je postigao 32 koša uz sedam asistencija i šest skokova, dok je Durant ubacio 26 poena. Strijelce Kingsa je s 22 koša predvodio Rudy Gay

Uoči utakmice upriličena je svečanost na kojoj su Kingsi pod krov dvorane podigli dres s brojem 16 koji je od 1998. do 2006. godine nosio Predrag Stojaković. Igrajući za Kingse Stojaković je triput bio izabran za nastup na All-Star utakmici, dvaput je pobjeđivao u natjecanju u gađanju trica, bio uvršten u drugu momčad NBA lige, a 2004. godine bio četvrti u redoslijedu za najkorisnijeg igrača lige. Stojakovićeve godine u Kingisima bile su i najuspješnije u klupskoj povijesti. Naime, Kingsi su 2002. godine bili momčad s najboljim učinkom u regularnom dijelu sezone, a jedna ih je pobjeda dijelila od plasmana u NBA finale, kad su ih u sedmoj utakmici konferencijskog finala svladali kasniji prvaci Los Angeles Lakersi.

'Hvala, ovo je nevjerojatan trenutak za mene i obitelj, ponosan sam. Želim zahvaliti i novim vlasnicima, na uloženom trudu i činjenici da su zadržali ekipu u Sacramentu. Hvala i vama, navijačima, nabučniji ste na svijetu, uvijek ste nas podržavali. Hvala i obitelji, roditeljima, bratu, supruzi i djeci na ljubavi i podršci. I na kraju, hvala i suigračima. Ovo nije nagrada samo meni, već nama. Vi ste mi u srcu. Hvala ti Sacramento, volim te', izjavio je Stojaković.