KOŠARKAŠKO EP

Španjolska i Srbija u borbi za europski naslov

19.09.2009 u 20:25

U finalu ovogodišnjeg Eurobasketa za košarkaše koji se igra u poljskoj igrat će Španjolska i Srbija. Nakon što je Španjolska u prvom polufinalu uvjerljivo svladala Grčku sa 82:64 (26:21, 23:19, 15:11, 18:13), Srbija je u drugom bila bolja od Slovenije sa 96:92 (11:19, 24:26, 21:12, 23:22; 17:13) tek nakon produžetka

Najefikasniji u sastavu Španjolske bili su Pau Gasol sa 18 i Rudy Fernandez sa 14 koševa, dok je za Grke Ioannis Bourousis ubacio 11 poena.

Bio je to dvoboj u kojem su se sastali finalisti posljednjeg svjetskog prvenstva, a kao i prije tri godine u Japanu bolji su bili Španjolci koji će u nedjelju pokušati po prvi put u povijesti okititi se naslovom europskog prvaka. Španjolci su poveli od samog početka dvoboja, a zbog većeg izbora kvalitetnih igrača ta je prednost samo rasla da bi sredinom četvrte četvrtine bilo i 23 pogotka prednosti (74:51).

Srbija je u drugom bila bolja od Slovenije sa 96:92 (11:19, 24:26, 21:12, 23:22; 17:13) tek nakon produžetka.

Srbiju je predvodio Miloš Teodosić sa 32 koša i šutom za tricu 6-10, a pogodio je i tricu za izjednačenje na 79:79 23 sekunde prije kraja četvrte četvrtine kojom je izborio produžetak. Nenad Krstić i Kosta Perović dodali su po 18 poena za pobjednike, dok su najbolji u reprezentaciji Slovenije bili braća Erazem i Domen Lorbek. Erazem je ubacio 25 poena uz 10 skokova, dok je Domen postigao 22 koša.

Nakon trice Teodosića za 79:79 Slovenija je imala napad za pobjedu, ali je Jaka Lakovič promašio ulaz i moralo se igrati dodatnih pet minuta. Lakovič je odigrao katastrofalnu utakmicu, postigao je tek sedam poena uz šut iz igre 1-10.

Ključni trenutak ipak dogodio se 54 sekunde prije kraja četvrte četvrtine kada je kod vodstva Slovenije 78:75 Primož Brezec izgubio loptu, a potom napravio i nesportsku osobnu pogrešku na Teodosiću. Bila je to peta osobna pogreška Brezeca, a kako je još ranije zbog pet osobnih iz igre morao i drugi slovenski visoki centar Erazem Lorbek, u dodatnih pet minuta Srbija je imala veliku nadmoć pod obručima.

Iako vidno umorni, Slovenci su uspijevali držati rezultatski priključak sve do 12 sekundi prije kraja kada je Lakovič pogodio tricu za 92-91. Ipak, u završnici su Teodosić i Veličković pogodili slobodna bacanja i odveli svoju reprezentaciju u finale.

Španjolska i Srbija igrat će u 21.15 sati, dok će Grčka i Slovenija igrati za broncu od 18.30.