NAGNUT BROD

Grci nas razbili, obrana na razini hakla

08.09.2009 u 22:27

Već je prva pobjeda hrvatske reprezentacije na košarkaškom EP-u protiv Izraela otkrila silne nedostatke u igri Repešine momčadi. Drugi dan i grozomoran poraz protiv Grčke rezultatom 76:68 (20:15, 32:16, 13:16, 11:21) dokazao je da to nije bilo nimalo slučajno i da je pred izbornikom puno posla u malo vremena

Grčka nije loš sastav, dapače, i bez Papaloukasa i Diamantidisa oni imaju popis igrača koji je suludo podcijeniti. Ali nisu sam europski vrh i ovakav poraz krajnje je zabrinjavajući.

U prvom djelu Hrvatska nije imala odgovor za najboljeg Grka Bourousisa, koji je pogađao 'iz svlačionice'. Radio je što je htio, obrana je izgledala kao skupina slučajnih namjernika. Izbornik je čupao kosu, već nakon 15 minuta zorno se vidjelo da im danas spasa nema.

Nije samo Bourousis suvereno vladao našom polovicom. Grčka je prvo poluvrijeme završila s rijetko zabilježenih 76 posto šuta. Svaka čast balkanskim snajperima, ali protiv zainteresirane obrane takav je postotak nemoguće dosegnuti.

Ni napadački segment nije ulijevao nadu u preokret. Previše individualnih akcija, premalo osmišljene igre pet na pet. To je rezultiralo logično niskim postotkom šuta i nada je umrla. Sve u svemu, dan za zaborav.

Ako, a zašto ne bi, imate potrebu pronaći nešto pozitivno, kao slamka spasa može poslužiti prvi dio treće četvrtine, kada je Hrvatska složila seriju 13:2 i podsjetila da može izgledati kao ozbiljna momčad. Grčka to evidentno jest i brzo se pribrala, vratila prednost na dvadesetak koševa i mirno odjedrila do druge pobjede na turniru. Odlično smo odigrali i posljednju četvrtinu, no Grci se ipak nisu dovoljno opustili. Vujčić je tricom dvije minute prije kraja postavio 65:71, no Grci su ponovno stisnuli obruč i upisali konačnih plus osam.

Grke je predvodio Bourousis sa 19 poena, slijedio ga je Spanoulis sa 11, dok je u hrvatskim redovima dominirao splitski dvojac Ukić - Vujčić, bek je zabio 15, centar dodao 13 koševa. Popović i Planinić zabili su po osam koševa. Rezultatski susret ne može ući u rubriku katastrofa, no dojam je više nego blijed i pred hrvatskom reprezentacijom su dani u kojima će se morati dokazati. Sami su najavljivali pohod na medalju, nitko ih nije silio na tako visoko postavljanje letvice.

Sada je matematički izvjesno da Izrael neće vidjeti drugi krug, stoga će se naša uvodna pobjeda brisati iz statistike. Za dva boda u drugom krugu morat ćemo pobijediti Makedoniju. Grčka prenosi četiri boda, sutrašnji dvoboj s Izraelom im je idealna prilika da odmore ključne osovine i dodatno uvježbaju taktičke finese s igračima iz drugog plana.

Grčka - Hrvatska 76:68 (20:15, 32:16, 13:16, 11:21)

HRVATSKA: Ukić 15, Kus 3, Popović 8, Vujčić 13, Prkačin, Rozić 6, Planinić 8, Stojić 3, Lončar, Banić 5, Nicević 2, Kasun 5

GRČKA: Kalampokis 2, Bourousis 19, Zisis 9, Spanoulis 11, Calathes 3, Fotsis 5, Printezis 3, Glyniadakis, Kaimakoglou, Koufos 10, Perperoglou 10, Schortsanitis 4

ŠUT IZ IGRE: Hrvatska 21-54 (39 posto), Grčka 26-50 (52 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 15-35 (43 posto), Grčka 19-33 (58 posto). TRICA: Hrvatska 6-19 (32 posto), Grčka 7-17 (41 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 20-27 (74 posto), Grčka 17-29 (59 posto)

SKOK: Hrvatska 32 (21 obrana+11 napad), Grčka 33 (25+8)