EUROLIGA

Sjajni Lončar i Planinić srušili Real Madrid

19.10.2012 u 20:26

Uz velikih doprinos hrvatskih košarkaša Krešimira Lončara i Zorana Planinića, ruski Himki je u 2. kolu skupine A Eurolige u svojoj dvorani svladao Real Madrid s 86:85

Sjajno je Himki odradio cijelo prvo poluvrijeme i riješio ga u svoju korist s 42:35 iako je malo više od tri minute prije kraja imao i plus 12 (40-28). Madriđani ni u trećoj četvrtini nisu uspjeli pronaći rješenje za raspoložene domaćine koji su u posljednjih deset minuta ušli s vodstvom 69:55.

Tada su Rusi ipak pali što je 'kraljevski klub' znao iskoristiti i pet minuta prije kraja je poveo sa 72:71. Himkijeve košarkaše to, međutim, nije dotuklo, uspjeli su se ponovno podići, čak i povesti s plus sedam (82:75). Završnica je bila neizvjesna, ali domaći su znali sačuvati prednost.

Lončar je bio najbolji strijelac utakmice - za 21 i pol minutu ubacio 16 koševa, te im dodao četiri skoka i asistenciju. Iz igre je gađao 6-8, a iz slobodnih bacanja 4-4. Planinić je za 34 minute ubilježio 12 poena (dvica 3-4, trica 1-5, slobodna bacanja 3-5), te četiri skoka i sedam asistencija. Kod Reala su Rudy Fernandez i Felipe Reyes ubacili po 15 koševa, dok je povremeni hrvatski reprezentativac Dontaye Draper skupio pet poena (dvica 1-1, trica 1-1) i četiri asistencije za nešto manje od 20 minuta na parketu.

Košarkaši Anadolu Efesa deklasirali su u 2. kolu euroligaške skupine C aktualnog europskog prvaka Olympiacos s 98:72.

Prva je četvrtina utakmice u dvorani Abdi Ipekҫi završila rezultatom 30:13 za tursku momčad i tu je praktički priči bio kraj. Gosti iz Pireja nisu se uspjeli pribrati do kraja dvoboja, a najviše im je problema stvorio sjajni Jordan Farmar koji je završio utakmicu s 25 koševa, osam skokova i devet asistencija! Donijelo mu je to valorizacijski indeks 36. U sastavu Efesa je dobar bio i naš Stanko Barać s 11 poena, četiri uhvaćene lopte i asistencijom. Iskoristio je tri od četiri pokušaja iz igre, odnosno pet od sedam iz slobodnih bacanja.

U skupini C je u petak slavio i Žalgiris koji je kao gost pobijedio Caju Laboral sa 77:-71. U litavskom je sastavu Marko Popović ubilježio učinak od 11 poena (dvica 2-5, trica 1-4, slobodna bacanja 4-4) i četiri asistencije, dok je Mario Delaš upisao samo asistenciju. Tremmell Darden je sa 17 koševa predvodio Žalgiris koji je zajedno s Milanom na čelu skupine C. Na dnu iste je, pak, zagrebačka Cedevita koja je poražena u oba dosadašnja kola.

U skupini A je Fenerbahҫe kao gost svladao ljubljansku Olimpiju s 81:75. Ta je utakmica imala neugodan uvod budući da je zbog neispravnih putnih dokumenata slovenska policija u četvrtak uhitila Fenerovo krilo Romaina Sata. Košarkaš iz Centralnoafričke Republike u petak je pušten na slobodu, ali nije igrao u Stožicama.

Njegovi su suigrači svejedno došli do pobjede, a među boljima je bio naš Bojan Bogdanović s 14 poena, dva skoka i asistencijom. Za dva poena je gađao 2-3, za tricu 2-5, a iz slobodnih bacanja 4-6. Bo McCalebb je bio najefikasniji kod Turaka sa 17 koševa, dok je u Olimpiji bolji od ostalih bio Aron Baynes s 14 poena.