Zadar izborio Final Eight Eurokupa

• Autor: D. S.
  • 4.3.2009 9:06:20
  • 3.3.2009 20:42:06

Košarkaši Zadra su u petom kolu Eurokupa svladali Türk Telekom 94:86 (56:40) te su se prije posljednje utakmice u skupini J plasirali na Final Eight koji se igra u Torinu od 2. do 5. travnja

Zadar je stigao do jednog od svojih najvećih europskih uspjeha. U Eurokupu je u dvorani Krešimir Čosić, pred nešto više od tri tisuće gledatelja, pao turski predstavnik Türk Telekom. Ovom pobjedom Zadrani su i teoretski osigurali plasman na završni turnir osam najboljih klubova u ovom natjecanju u kojem su prošle sezone zaustavljeni u osmini finala.

Furiozno je Zadar krenuo u utakmicu protiv turskog Türk Telekoma. U drugoj minuti bilo je 7:0, a pred kraj prve dionice i 28:14. Prva četvrtina je završila 31:20, a domaći košarkaši su u tom periodu uvalili pet trica. Odlična igra u napadu se nastavila i u drugih deset minuta te su izabranici Zmage Sagadina na odmor otišli s ugodnih 56:40. U prvom poluvremenu sjajni su bili Gečevski (12 koševa), Stipčević (11 koševa), Ružić (7 koševa) i Rančić (7 koševa). Zadar je tada služio šut, posebice iza linije 6,25 te su od 11 pokušaja za tricu domaći košarkaši pogodili osam.

U nastavku je u 22. minuti Zadar došao i do 63:40, ali je zbog nekoliko izgubljenih lopti i promašenih šutova u zadnju četvrtinu ušao sa samo 74:64. Tada su počele dominirati obrane, a Turci su u 35. minuti stigli na 72:79, uskoro i na 75:81. Domaćin ipak nije dozvolio potpuni preokret, prije svega zahvaljujući Desmonu Farmeru koji je utakmicu završio sa 23 koša i Todoru Gečevskom koji je ubacio 20, a u utakmici koja je završila 94:86 treba spomenuti i učinak Roka Stipčevića od 15 koševa. Kod gostiju su najviše ubacili Wright (21), Dudley (20) i Acik (19).

Posljednju utakmicu u skupini Zadar igra u Trevisu protiv Benettona (10. ožujka), ali taj susret bi trebao biti revijalnog karaktera, jer su i Talijani osigurali prolaz.