KUP K. ĆOSIĆA

Zagrebačko finale u zadarskom Višnjiku

20.02.2009 u 19:41

U Finalu Kupa Krešimira Ćosića igrat će zagrebačke momčadi - Cibona i Zagreb CO. Cibosi su sa 83:75, pred Tornadom, svladali Zadar, dok je Zagreb CO sa 82:69 bio bolji od Splita CO

Košarkaši Cibone prvi su finalisti ovogodišnjeg Kupa Krešimira Ćosića, a što je još važnije za momčad Velimira Perasovića jest činjenica da su nanijeli poraz Zadru i to pred njihovom publikom. Cibona je slavila sa 83:75 (27:23, 20:23, 19:13, 17:16), a gotovo cijelim dijelom utakmice gosti iz Zagreba imali su vodstvo.

Cibona je daleko bolje otvorila utakmicu i pokretljivom zonom stvarala je mnogo problema domaćinu. Tijekom prvog poluvremena 'vukovi' su u nekoliko navrata imali šest koševa viška, no prednost ipak nisu uspjeli sačuvati i Zadar se u završnici druge četvrtine šutevima izvana, te koševima iz kontre i polukontre vratio u igru. Obje momčadi su imale problema s obranom što potvrđuje 93 koša postignuta u prvom poluvremenu. Zadar su u prvom dijelu predvodili Rok Stipčević i Todor Gečevski sa po devet koševa, dok su u prvih 20 minuta najefikasniji igrači u gostujućim redovima bili Alan Anderon sa 12, te Davor Kus i Vedran Vukušić sa po osma koševa.

U nastavak utakmice Cibona je ušla čvršće i mirnije. Zadar je u prvih šest minuta treće dionice zabio samo šest koševa i gosti su vrlo brzo pobjegli na sedam koševa viška koliko je bilo i na kraju treće četvrtine (66:59).

U posljednjih deset minuta Zadar je pokušao preokrenuti rezultat, četiri minute prije kraja utakmice stigao na minus jedan (71:72), međutim nakon toga je promašio pet uzastopnih napada i Cibona je pobjegla na nedostižnih deset koševa viška (81:71).

U drugom susretu polufinala hrvatskog košarkaškog Kupa Krešimira Ćosić Zagreb Croatia osiguranje je u Zadru u dvorani Višnjik pobijedio Split Croatia osiguranje 82:69 (18:22, 32:12, 18:14, 14:21) i u sutrašnjem finalu branit će prošlogodišnji naslov protiv Cibone.

Zagreb je daleko lakše nego što se očekivalo došao do pobjede. Splićani su jedino u prvoj četvrtini bili raspoloženi za igru, a preostale tri dionice posve su otišle na stranu 'mrava'. Splitski 'žuti' su prvu dionicu dobili sa 22:18, međutim u drugoj četvrtini su posve nestali s parketa izgubivši taj dio igre sa čak 20 koševa razlike (12:32). U nastavku utakmice Zagreb je rutinski sačuvao prednost i izborio plasman u finale u kojem će braniti lanjski naslov pobjednik kupa.

Najzaslužniji igrači za pobjedu Zagreba bili su Petar Babić (16), Luka Žorić (15), Krunoslav Simon (14) i Ante Tomić (10), dok su Splićane predvodili Jamon (20) i Siniša Štemberger (14).

U prvom polufinalnom susretu Cibona je pobijedila Zadar 83:75 (27:23, 20:23, 19:13, 17:16). Najefikasniji igrači u Ciboninim redovima bili su Alan Anderson sa 25 koševa, ali uz skroman šut iz igre 5-17, Lukša Andrić je dodao 12, Earl Calloway 11, a Davor Kus deset koševa, dok su domaćine predvodili Todor Gečevski (17), Rok Stipčević (15) i Hrvoje Perić (11).