Senzacija! Portugal šokirao Francusku i uzeo naslov prvaka

10.07.2016 u 23:35

• +45

Finale EURO 2016., Portugal - Francuska

Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Darren Staples

Nogometaši Portugala napravili su senzaciju i stigli su do prvog naslova europskog prvaka. Portugalci su na St. Denisu s 1:0 svladali Francusku, a pogodak vrijedan naslova zabio je Eder u 109. minuti

TEKSTUALNI PRIJENOS PRATITE OVDJE
--------------------------------------------------------------------------
PORTUGAL
: Rui Patrício - Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches, Adrien Silva, João Mário - Nani, Ronaldo
FRANCUSKA: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Sissoko, Pogba, Matuidi, Payet - Griezmann, Giroud
-----------------------------------------------------------------------------------------

120'+2 KRAJ UTAKMICE - PORTUGAL JE EUROPSKI PRVAK
120'+1 Martial je bio u priloic, ali Gignac je bio u zaleđu
120' - Quaresma ima vremena i za poigravanje; petom proigrava suigrače
117' - Ronaldo sada kao glavni trener dijeli savjete suigračima, naravno, šepajuči zbog ozljede koljena
113' - Francuzi svim silama idu prema golu Portugala, ali to otvara prostor za kontre Portugalaca
110' - Martial je ušao, Sissoko izašao
109' - GGGOOOLLLL - Eder iz očaja puca sa 28 metara i pogađa donji kut za vodstvo Portugala
108' - sudački previd, Koscielny nijje igrao rukom, ali je sudac dosudio slobodni udarac iz kojeg je pogodio vratnicu
106' - Matuidi je visoko digao nogu i pogodio Moutinha u glavu, ali karton nije dobio

105' - KRAJ PRVOG DIJELA PRODUŽETKA

104' - Quaresmin izvrstan udarac iz kuta, ali i odlična reakcija Llorisa na udarac Edera
102' - Sissokova duga lopta ali bježi Gignacu s noge
100' - Griezmannov ubačaj iz kuta, ali bez opasnosti po gol Portugalaca
98' - Comanov odličan prodor, ali carvalho ga je zaustavio prekršajem
95' - Quaresma je odlično izveo slobodni udarac a Pepe bio najviši, no i da je pogodio, gol bio bi poništen jer suci su označili zaleđe
94' - Portugal se odlučio na čuvanje lopte....
91' - počeo je prvi dio produžetka

90'+3 KRAJ, ALI ČEKA NAS PRODUŽETAK
90'+2 Gignac je povalajo pola obrane Portugala ali i pogodio vratnicu
90' - pokazao je sudac da će igrati još najmanje tri minute
90' - jedna od posljednjih prilika za francuze; sagna je ubacio ali Rui Patricio je bio na mjestu i uhvatio loptu ispred svih Francuza
84' - sada i Sissoko puca jako, silovito s 30 metara a da nije bilo odličnog Ruija Patricija lopta bi ušla u gol
81' - još jedan dalekometni projektil Nanija, ali otišao je malo preko gola
80' - dvije odlične obrane Llorisa; prvo na Nanijev udarac a potom i na Quaresmine 'škarice'
79' - ulazi Eder, izlazi Renato Sanches
78' - ulazi Gignac, izlazi Giroud
75' - Giruod opet prijeti portugalskom vrataru, no rezultat se ne mijenja
74' - Francuzi dižu ritam utakmice....
72' - Coemanov odličan prodor, ali Portugalci u zadnji tren izbijaju u korner
67' - João Moutinho je ušao, Adrien Silva izašao
66' - sjajan ubačaj Comana na Griezmanna ali njegov udarac glavom ide malo preko gola
62' - Joao Mario prekršajem zaustavlja Girouda zbog čega je dobio žuti karton
61' - pomalo panično izbijanje Francuza; točnije Llorisa
58' - Coman je ušao, Payet izašao
53' - Payetov ubačaj rasčistili su Portugalci a onda je Pogba pokušao iz prve i iz daljine ugroziti Ruija Patricija ali taj je udarac otišao preko gola
51' - Payet je stigao u zonu udarca ali Sanches ga je gurnuo taman koliko je trebao da ga izbaci iz ravnoteže i mogućnosti da puca
49' - hrabar ulazak Portugalaca u drugi dio, pa je i Lloris morao intervenirati
47' - nakon što mu je Pepe uzeo loptu, Sissoko je prilično grubo startao na nogu 'realovca', ali je prošao bez kartona
46' - počelo je drugo poluvrijeme

45'+3 KRAJ PRVOG POLUVREMENA
45'+2 Joao Mario je ubacio, ali lopta je sve preletjela i otišla u gol aut
45'+1 žestoki sudar glavama Evre i Quaresme
43' - Francuzi imaju 55 posto posjeda lopte, naspram 45 posto Portugala
41' - Matuidi u zadnji tren izbija loptu ispred Joao Marija
39' - Payetov ubačaj s lijeve strane za Girouda, ali obrana Portugala ipak zaustavlja njegov udarac
38' - Nani je napravio pomutnju, dodao Adrienu Silvi koji pak - nepotrebno petlja i onda gubi loptu
35' - Cedricu žuti karton zbog starta na Payeta
34' - sjajan udarac Sissoka, Rui Patricio je bio na mukama, ali dobro je intervenirao i sačuvao svoju mrežu
25' - umjesto Ronalda u igri je Quaresma
24' - Ronaldo ipak više nije mogao te je na nosilima iznesen s travnjaka
22' - odličan prodor Sissoka, sjurio se s centra i onda jakim udarcem pokušao svladati portugalskog golmana
20' - nakon ukazane pomoći, Ronaldo je stisnuo zube i s povezom preko koljena ipak se vratio na teren
17' - ipak kraj za Ronalda
15' - glavna zvijezda Portugala evidentno šepa... Hoće li izbornik čekati njegov trenutak inspiracije ili će ga morati mijenjati?
11' - Portugalci su nemoćni, a još se i Ronaldo žali na ozljedu
10' - nakon kornera i Giroud prijeti portugalskom golmanu ali ostaje 0:0
10' - Rui Patricio na mukama, Greizmann na dodavanje Payeta puca glavom, ali golman Portugala je siguran
 7' - Evra je dobro loptom uposlio Sissoka, a ovaj Griezmanna no igrač Atletica nije dobro pucao lijevom nogom
 6' - Sissoko iz voleja, ali preko gola
 4' - brza kontra Portugala, Nani je dobio dobru loptu od Cedrica no nije dobro zahvatio loptu
 4' - pritisak Francuza se nastavlja, no bez većih opasnosti po Ruija Patricija
 2' - Francuzi su već par puta stigli u 16-erac Portugalaca
 2' - žustro su krenuli i jedni i drugi..
 1' - prvu loptu imali su Portugalci

21.00 - počela je utakmica

- Portugal igra u crvenim dresovima, Francuska u plavima
- finale će voditi 41-godišnji engleski sudac Mark Clattenburg, koji je u svibnju sudio i finale Lige prvaka, te finale engleskog FA kupa.
- desetak minuta prije finala počela je i svečanost zatvaranja Eura, David Guetta bio je 'miks-pultom', a na stadionu je 80-tak tisuća gledatelja

- hrvatski 'krvnik' Quaresma, koji će dvoboj započeti na klupi, za ovu je utakmicu dao napraviti posebnu frizuru...

- četiri sata prije početka utakmice, francuska je policija izvela 'kontroliranu eksploziju' jer su u u blizini hotela u kojem je bila smještena francuska reprezentacija pronašli ruksak sumnjivog sadržaja

Europsko prvenstvo u nogometu došlo je do svoje posljednje utakmice i večeras će u finalu na Stade de Franceu u pariškom predgrađu Saint Denis zaigrati domaćin Francuska i Portugal. Rasplet je to jednog ne odveć kvalitetnog, ali ipak neizvjesnog turnira u kojem nitko nije dominirao, a kolektiv je uvjerljivo odnio pobjedu nad pojedincima, a u nešto manjem omjeru i obrana nad napadom.

U finalu su dvije reklo bi se najpragmatičnije reprezentacije, koje su taktiku i izvedbu znale prilagoditi svakoj situaciji i oba izbornika Didier Deschamps i Fernando Santos zaslužuju velike pohvale, te je njihov doprinos ovom rezultatu izuzetan.