SUDAR U ST. ETIENNEU

Penali sretni za Poljsku, Xhaka tragičar Švicarske

25.06.2016 u 17:42

U prvoj utakmici osmine finala nogometnog Eura poljska reprezentacija pobijedila je Švicarsku, zahvaljujući boljem izvođenju udaraca s bijele točke...

Švicarska - Poljska 1:1 (4:5)

4-5 - Krychowiak je zabio, Poljska je u četvrtfinalu!
Kraj regularnog dijela - očekivano, odluka o pobjedniku past će s bijele točke
118' - Derdiyok opet u šansi, ali Fabianski ponovo kroti loptu
113' - kakva šansa za Derdiyoka! Glavom iz blizine nije svladao Fabianskog nakon asistencije Shaqirija!
108' - pritisak Švicaraca, Schärov udarac odlazi pokraj gola
105' - alibi nogomet gledamo u produžetku, kao što smo i očekivali...kraj prvog produžetka
96' - Poljaci su pali, Shaqiri ponovo u šansi, ali puca preko gola
90' - na redu su produžeci
83' - 1:1 - GOOOL - najljepši pogodak prvenstva, Shaqiri škaricama sa 16 metara
78' - Seferović je pogodio okvir gola, sreća za Poljake
73' - najbolji pokušaj Švicaraca i to Rodrigueza i fenomenalna parada Fabianskog
65' - ne izgledaju Švicarci da bi mogli nauditi Poljacima, ritam je dosta pao
54' - Poljaci i u nastavku izgledaju opasnije, no nema pogotka s kojim bi otklonili sve dvojbe
46' - Švicarci su krenuli odlučnije, gužva u petercu Poljaka koji su se izvukli

45' - kraj prvog dijela
42' - par blokiranih pokušaja Švicaraca, malo panike u redovima Poljaka
39' - 0:1 - GOOOL - Grosicki je obavio pola posla i pronašao usamljenog Blaszczykowskog kji je sa sedam metara probio Sommera
39' - Djorou dva puta glavom, ali nema gola za Švicarce
35' - Schär iz blizine s glavom ravno u ruke poljskog golmana
33' - brza kontra Poljaka, opet je lopta došla do Milika koji je bio na sedam metara na drugoj vratnici, ali on nikako da namjesti nogu
29' - nova lijepa prilika Poljaka, Krychowiak neometa glavom sa sedam metara, ali previsoko
23' - Džemaili glavom preko gola, Švicarci su jako opasni iz prekida, ali ovoga puta nakon kornera su ih Poljaci dobro pazili
19' - zanimljiva kombinacija Poljaka iz kornera, ali je upućena lopta s 20 metara s desna iskosa završila preko gola
10' - uzvraćaju i Švicarci, Shqiri prizemno za Džemailija, a ovaj s pet metara s lijeva iskosa trese mrežu s vanjske strane
5' - Milik glavom iz teške pozicije, vratar Sommer na pravom mjestu
1' - počela je utakmica i odmah zicer, pogreška Švicarka Djouroua, a Milik je pucao na prazna vrata preko gola

------------------------------------------------------------------------------

Švicarskoj je to uspjelo u četvrtom pokušaju nakon što je prije toga triput ispadala u skupini i imala samo jednu pobjedu u devet utakmica.

Svjestan je i izbornik Vladimir Petković da njegova vrsta nije pokazala koliko zaista može, ali ostaje vidjeti koliko će moći protiv vrlo čvrste i posložene Poljske, koja nije primila niti gol na ovom prvenstvu. Već u startu miriše na vrlo izjednačeni dvoboj u kojem će mali detalji presuđivati, kao što bi moglo biti u većini ogleda u nokaut fazi ovog prvenstva.

Dojam se više ne gleda, niti piše i pragmatika rezultata i prolaza glavna je misao vodilja svih izbornika i reprezentacija.

'S nogama smo čvrsto na zemlji, a nakon što smo osjetili ukus uspjeha, željeli bismo se na ovom Europskom prvenstvu zadržati što dulje. Protiv Poljske očekujem izuzetno tešku utakmicu u kojoj će presuđivati vrlo mali detalji, a mi moramo biti 120 posto fokusirani sa ili bez lopte. Kada dođemo u priliku nešto napraviti, moramo pokušati iz toga napraviti maksimum', podvlači švicarski izbornik Vladimir Petković.

'Poljska je jaka i vrlo kompaktna reprezentacija, koja još nije primila gol na prvenstvu, a ima odlične napadače. Lewandowski radi vrlo naporno za momčad i odvlačeći pažnju obrane otvara prostor suigračaima, baš kao i Milik i svi ostali. Oni imaju odlične igrače i iza njih, te tri vrhunska vratara. Čitao sam u poljskom tisku da je ogromno povjerenje u ovu momčad i da očekuju plasman u finale jer su kao u lakšem dijelu ždrijeba, ali nisam u strahu od njih. Imam puno poštovanje prema suparniku, ali mi smo ovdje s razlogom i želimo to pokazati na terenu. Razmišljamo o sebi i svojoj igri, potpuno smo koncentrirani i usmjereni na zadatke koje ćemo imati', naglasio je švicarski strateg Vladimir Petković, čija momčad će se boriti i s neugodnom tradicijom koja kaže da je Švicarska u 10 međusobnih ogleda samo jednom pobijedila Poljsku, a doživjela je od nje četiri poraza.

No, treba reći da su u zadnjih 15 godina samo dvaput igrali, a onaj zadnji dvoboj iz 2014. u poljskom Wroclawu završio je bez pobjednika 2:2.

Poljska je neporažena zaključila grupnu fazu Europskog prvenstva i po prvi put u svojoj povijesti igra u nokaut fazi natjecanja.

Izbornika Adama Nawalku ne brine loša golgeterska forma glavne zvijezde Lewandowskog:

'Činjenica da Robert Lewandowski još nije postigao gol nije problem za našu momčad. On radi fantastičan posao, ima velik utjecaj na našu momčad i na način na koji igramo. On je nevjerojatno važan za nas, on je poput parne lokomotive za momčad. To je igrač koji nam pomaže i koji igra pomaže na sve moguće načine. Žrtvuje se za momčad.'

Osvrnuo se Nawalka i na snagu sljedećeg suparnika:

'Švicarska je momčad koja igra na visokom nivou. Jedna su od najzanimljivijih momčadi turnira i očekujemo tešku utakmicu. Imamo vjeru i optimizam da ćemo ići dalje. Činjenica da Švicarska ima dva dana više odmora ne donosi neku prednost jer smo vrlo dobro fizički pripremljeni.'

Dvoboj u Saint Etienneu vodit će Englez Mark Clattenburg, koji je u natjecanju po skupinama dokazao da je jedan od najboljih svjetskih sudaca u ovom trenutku.