HNS 'NA IGLAMA'

'Loše je ako će obični navijači voditi bitku s huliganima'

18.06.2016 u 16:53

Divljački ispad dijela navijača na utakmici protiv Češke još uvijek je glavna tema svih razgovora. Zbog toga su u Deauville stigle i TV kamere iz Njemačke i Španjolske, a pred novinare su izašli povjerenik za sigurnost HNS-a Miroslav Marković i Krešimir Antolić, dopredsjednik HNS-ove Komisije za sigurnost

Podsjetimo, u 85. minuti dvoboja protiv Češke, grupica huligana u teren je bacila dvadesetak baklji, topovski udar, a potom su se i potukli s neistomišljenicima.

Nakon par minuta prekida, sudac Clattenbrug ipak je priveo utakmicu kraju, ali repovi se povlače.

Prvi je riječ dobio Marković, koji je iznio jedine provjerene informacije, odnosno opisao je tijek događaja proteklih dana, od početka pripreme za utakmicu u St. Etienneu.

'U pripremi ove utakmice raspolagali smo određenim informacijama da će određeni dio huligana napraviti sve da prekinu utakmicu. Tri dana prije utakmica detaljno smo opisali sve što se dogodilo na utakmici i tu smo informaciju dostavili ravnateljstvu hrvatske policije, a i isto tako i Uefi i francuskoj policiji. Dan prije utakmice odrađen je detaljan sastanak i obavijestili smo francusku policiju sa svime, imali smo jako detaljne informacije. Isto tako i na dan utakmice i prije početka utakmice. Zadnji put upozorili smo ih i na poluvremenu. Obavijestili smo ih da je na tribinu s hrvatskim navijačima ušao i određeni broj ultrasa. Upoznali smo ih s time da će se točno u 85. minuti prekinuti utakmica. Vidjeli smo da je u 82. minuti žandarmerija napravila kordon, a onda je u 86. minuti došlo do bacanja baklji i prekinuta je utakmica.'

S obzirom na ozbiljnost situacije, medije je zanimalo tko je počinio takvu idiotariju te se tražilo imena okrivljenika.

'Na ovo vaše pitanje bolji odgovor može dati MUP. Znamo da se radi obrada u Hrvatskoj.'

HNS je često naglašavao da nema pomoć od države pa je novinare zanimalo što je HNS konkretno napravio da se ovakve stvari spriječe. Bivši MUP-ov djelatnik Krešimir Antolić dao je odgovor.

'Mi ne prozivamo, mi naprosto nemamo alate. Kolega Marković i ja više ne radimo u MUP-u pa mi ni ne možemo utjecati na MUP. To može jedino i samo riješiti policija i pravosuđe. Imali smo najiskusnijeg 'sigurnjaka' u Europi iz Nizozemske. On kaže da nikada nije čuo za takvu pripremu utakmice.'

Dakle, onda je pitanje što je francuska policija mogla napraviti da se spriječi takva neugodnost.

'Ponovno imamo situaciju da se hrvatska policija bavi posljedicama. To su ljudi od 18 do 25 godina, i to 'luzeri' koji će i sljedeći put doći raditi probleme. Međutim, kriminalistička policija treba otkriti tko to financira, kako mogu otići na put od 1200 kilometara, spavati, jesti i napraviti cirkus. Sve do sada je bilo samo gašenje požara. Francuska policija iskoristila je puno toga što smo im rekli i spriječila puno toga. Ostaje nejasno zašto nije došlo do intervencije. Francuska policija je u globalu napravila dobar posao, 70 do 80 posto učinkovito, jer moglo je biti puno gore.'

Antolić nije tajio da je cilj ovih nereda borba s vrhuškom Hrvatskog nogometnog saveza.

'Oni govore da je to borba protiv HNS-a, ali HNS je legalna institucija. To nije legitimno ni racionalno. Ovo ima obilježje terorizma. Napad na reprezentaciju je i napad na državu.'

Incidenti se najavljuju i na utakmici u Bordeauxu, na dvoboju sa Španjolskom.

'Imamo podatke, ali podijelit ćemo ih s hrvatskom i francuskom policijom', dodao je Marković, a na upit je li organizator nereda splitska Torcida, nije prstom htio uperiti u njih dok ne dobije sve potrebne informacije.

'Neću tvrditi da je to napravila Torcida ili neka druga skupina. Ali Torcida je to na neki način najavila. Naše informacije su govorile da dolazi 100-150 pripadnika Torcide, znali smo i njihovo kretanje, neću kompromitirati izvor. Puno toga kazuje da je predvodnik i organizator bila Torcida, tim više što oni njeguju prijateljske odnose s navijačima Saint-Etiennea.'

'Dijele se fotografije splitske skupine Klošari. Istakli su transparent podrške Anti Vučici koji se nalazi u zatvoru', dodao je Marković.

Ono što dodatno brine jest da su se u rješavanje problema uključili i navijači. U jednu ruku je to pohvalno, no to može samo dovesti do eskalacije nasilja.

'Prvo su u čudu promatrali, a onda su krenuli u obračun s huliganima. Očigledno je da su hrvatski građani izgubili vjeru u državne institucije i ne žele više da ih uznemirava 20 klošara. Može se dogoditi da oni vlastitim rukama idu rješavati problem. To policija ne smije dopustiti, to je za nju porazno', izjavio je Antolić.

Za kraj glasnogovornik HNS-a Tomislav Pacak dodao je da o mogućoj kazni ne žele ništa špekulirati dok ne stigne konačna Uefina odluka.