SADA JE SVE JASNO

Sudački ekspert Marijo Strahonja komentirao sve što se događalo oko penala na Poljudu; u detalje je objasnio tko je u pravu, tko je pogriješio i tko što mora raditi

20.12.2021 u 21:02

Suđenje na utakmici 20. kola HT Prve lige između Hajduka i Osijeka (0:0) komentirao je sudački ekspert Marijo Strahonja u emisiji 'Stadion', a nogometnu javnost najviše je zanimalo njegovo viđenje svega onoga što se događalo oko kaznenog udarca gostiju

Cjelokupni dojam bio je zadovoljavajući…

'Derbi je bio dobro odsuđen uz nekoliko smjernica za poboljšanje', rekao je Strahonja na početku svojeg izlaganja na HRT-u.

Osječani nisu bili zadovoljni što je Gergő Lovrencsics završio utakmicu bez crvenog kartona, sporna su bila tri starta, koja su, smatraju oni, zaslužili žuti karton.

'U 30. nije dodijeljen žuti karton, a trebao je biti, čisti žuti karton. U 60. minuti bilo je nespretno saplitanje s leđa, žuti karton nije zbog same težine prekršaja, već zbog sitnog dodira u petu koji je narušio koordinaciju pokreta, ako je uopće do toga došla, ja vjerujem da jest, prekršaj je trebao biti dosuđen i žuti karton.'

Zbog pritužbe na sudačku odluku u 70. minuti je isključen i trener Osijeka Nenad Bjelica.

'Postoje elementi za žuti karton, igrač Hajduka dolazi visokim intenzitetom u ovaj igrački prostor Bočkaja. Bočkaj želi udarati loptu prema naprijed i ne može ništa drugo napraviti, njegova reakcija bila je mehanička. Ne možemo reći da je to evidentno žuti karton, ali postoje elementi za njega. Možda je Jović razmišljao o prijašnjim prekršajimaa... S obzirom da je dao prvi karton, nesvjesno saplitanje igrača, pa je razmišljao o težini, da su ta dva žuta kartona preteška za isključenje. Ali s obzirom na previd u 30. minuti, ono je definitivno žuti karton, i na količinu prekršaja - Lovrencsics je mogao bio isključen.'

• +20
NK Hajduk - NK Osijek, HT Prva liga, 20. kolo, 19.12.2021. Izvor: Cropix / Autor: Vojko Basic / CROPIX

U 11. minuti sudac Jović je pokazao na bijelu točku. Nakon što je Ramon Mierez kod prvog pokušaja prerano utrčao u šesnaesterac, sudac je pokazao na ponovno izvođenje kaznenog udarca, što Damjan Bohar nije iskoristio.

'U početku sudac gleda liniju od 16 metara, to je njegova jedina obaveza, a u trenutku upućivanja lopte prema golu, mijenja rotaciju tijela i gleda prema golu. On je i dalje trebao zadržati fokus na liniji od 16 metara. Pomoćnik gleda liniju vratara, kao i VAR soba.'

NK Hajduk - NK Osijek poništeni penal i obrana Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Croatel Arenasport

Postavilo se i pitanje na čiju je intervenciju sudac poništio prvi, uspješan pokušaj Bohara.

'Prekršaj što je Mierez ranije utrčao na teren, to ne gleda VAR soba. To je trebalo biti isključivo odluka suca. Što se dogodilo? Glavni sudac nije sam donio odluku, to se vidjelo, a ni pomoćni sudac, potencijalno mu je s terena mogao pomoći samo četvrti sudac. A upitno je koliko on ima kvalitetnu sliku i hrabrosti to donijeti', rekao je Strahonja.

• +41
Navijači na utakmici Hajduk-Osijek, 19.12.2021. Poljud Izvor: Cropix / Autor: Vojko Basic / CROPIX

'Ako je sugerirala VAR soba, onda to nije bilo dobro. To nije bilo prema protokolu. Kad se javlja VAR soba? VAR soba se javlja, kad je Mierez napravio ovaj prekršaj, a da je Bohar pogodio vratnicu, tada bi Mierez utjecao na igru i onda bi se ona mogla uključiti. Ne znam kako je sudac dobio 'input', ako je od četvrtog suca, onda to može biti prihvatljivo, a ako je od VAR sobe, onda to nije dobro', zaključio je Strahonja.

• +29
Navijači pred utakmicu Hajduk - Osijek, 20. kolo HT Prve lige, 2021/22. Izvor: Cropix / Autor: Tom Dubravec / CROPIX