DVORANSKO EP

Nepoznati Talijan brži i od olimpijskog prvaka; Turkinja razveselila i utješila domaćine

04.03.2023 u 19:46

Talijanski atletičar Samuele Ceccarelli senzacionalno je osvojio naslov europskog prvaka na 60 metara pobijedivši u finalu sunarodnjaka i olimpijskog prvaka na 100 metar Marcella Jacobsa na Europskom dvoranskom atletskom prvenstvu u Istanbulu.

Do Istanbula gotovo potpuno nepoznat, 23-godišnji Ceccarelli osvojio je zlato u vremenu 6.48 sekundi ispred Jacobsa (6.50) i Šveđanina Henrika Larssona (6.53). Ceccarelli je trčao stotinku brže i u polufinalu, čime je postao peti europski sprinter svih vremena u dvorani. Ove sezone Samuele je trčao 6.54, a prije ove zime nije bio bolji od 6.72. Senzaciju je najavio prije dva tjedna, postavši talijanski nacionalni prvak pobijedivši zvijezdu Marcella Jacobsa.

Jacobs (28), olimpijski prvak na 100 metara 2021. i svjetski prvak na 60 metara u dvorani 2022., uhvatio se za desnu nogu nakon polufinala. Zbog ozljede je napustio Svjetsko prvenstvo u Eugeneu u srpnju 2022., ali je to nadoknadio postavši europski prvak na 100 metara u Münchenu u kolovozu.

Specijalisti na 400 metara s preponama, Nizozemka Femke Bol i Norvežanin Karsten Warholm, dominirali su na 400 metara. Mnogo jača od konkurencije, Bol je trčala ispod 50 sekundi (49.85), sedmo najbrže vrijeme svih vremena, ispred svoje sunarodnjakinje Lieke Klaver (50.57) i Poljakinje Anne Kielbasinske (51.25). Bol (23), viceprvakinja svijeta i osvajačica brončane olimpijske medalje na 400 metara s preponama, prije dva tjedna postavila je novi svjetski rekord na 400 metara u dvorani (49,26). Ostvarila je neviđeni hat-trick na Europskom prvenstvu prošlog ljeta u Münchenu (400 m prepone, 400 m, štafeta 4x400 m), a ovo joj je drugi uzastopni europski dvoranski naslov na 400 metara.

Warholm (27) je pobijedio s vremenom od u 45 sekundi i 35 minuta, ispred Belgijca Juliena Watrina (45,44) i Šveđanina Carla Bengtströma (45,77). Norvežanin je pukao na kraju, pao u cilju, nakon što je otrčao u ludom ritmu prvih 200 metara (20.84). Olimpijski pobjednik i svjetski rekorder na 400 metara s preponama osvojio je drugi naslov europskog prvaka na 400 metara u dvorani, u kojoj drži i europski rekord (45.05).

Slovenska atletičarka Tina Šutej osvojila je srebrnu medalju u skoku s motkom s 4.75 metara, a zlato je osvojila Finkinja Wilma Murto. Europska prvakinja na otvorenom preskočila je državni rekord od 4.80 m, a treća je bila Čehinja Amalie Švabikova (4.70 m).

Turska atletičarka Tugba Danismaz osvojila je večeras zlatnu medalju u troskoku. Danismaz je u prvoj seriji ostvarila najbolji skok od 14.31 metara, što je ujedno i novi turski nacionalni rekord. Srebrna je bila Talijanka Daria Derkach (14,20 m), dok je broncu osvojila Portugalka Patricia Mamon (14.16).

Britanka Laura Muir je s vremenom 4:03,40 minuta osvojila zlatnu medalju u trci na 1.500 metara.