Nakon debakla na Euru Francuzi ostali bez izbornika; već se zna tko će ih voditi, a poznata je i sudbina Nikole Karabatića

• Ivan Žurić
  • Zadnja izmjena 27.01.2020 09:46
  • Objavljeno 27.01.2020 u 09:45

Francuska rukometna reprezentacija je Europskom prvenstvu doživjela težak debakl. Bili su 'Les Expertsi' prije početka natjecanja u najužem krugu favorita za osvajanje jedne od medalja, a na kraju su ispali već u skupini. Prvo ih je pobijedio Portugal, a onda i Norveška, da bi se na kraju Francuzi od Eura oprostili pobjedom protiv BiH. Sada su se oprostili i od izbornika...

Drastične mjere najbolje su rješenje u teškim vremenima. A za francuski rukomet ovo su možda i najteži dani. Nikad ovako loš rezultat nisu ostvarili na nekom velikom natjecanju, jer 'Les Experts' koje je vodio Didier Dinart (43) na ovom EP-u nisu uspjeli proći skupinu!

Ovaj je debakl zasigurno ostavio traga, Francuzi su bili u krugu favorita za osvajanje jedne od medalja, a kući su se vratili puno prije od planiranog. Nikola Karabatić i ostatak 'Les Expertsa' podbacili su na velikom natjecanju, a taj neuspjeh je na kraju glavom platio izbornik Didier Dinart.

Legendarni francuski pivot, koji je u igračkim danima osvojio sve što se osvojiti dalo, na klupi je reprezentacije od 2016. godine. Osvojio je kao izbornik naslov svjetskog prvaka 2017. godine u Francuskoj, uzeo je srebro na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. godine te broncu na EP-u 2018. godine u Hrvatskoj. No, reprezentacija je u očitom padu i nužne su promjene, a katastrofa na netom završenom Euru značila je i kraj izborničkog mandata za Didiera Dinarta!

• +4
Francuska - Norveška, rukomet, EP 2020. Izvor: EPA / Autor: Ole Martin Wold

Francuski sportski dnevnik L'Equipe objavio je kako su čelni ljudi tamošnjeg Saveza odlučili kako Dinart više neće biti francuski izbornik, a umjesto njega na klupu 'Les Expertsa' će sjesti Guillaume Gille koji je bio Dinartov prvi pomoćnik.

Tako su Nikola Karabatić - koji će odlučio još igrati za Francusku - i ostatak 'Les Expertsa' ostali bez izbornika, a pred novim strategom Guillaumeom Gilleom je težak i nezahvalan posao, morat će vratiti red u posrnulu i psihološki potonulu momčad te ju nekako odvesti na Olimpijske igre u Tokiju. Zadatak neće biti nimalo lak jer za to će morati osvojio jedno od prva dva mjesta u skupini s Hrvatskom, Portugalom i Tunisom. Sreća za Gillea je u tome što se taj turnir igra u Francuskoj pa će barem imati navijače na svojoj strani...