AFRIČKI KUP NACIJA

Južna Afrika preko hrvatskih znanaca i najvećeg favorita do četvrtfinala

30.01.2024 u 23:20

Nogometna reprezentacija Južne Afrike posljednji je putnik u četvrtfinale afričkog Kupa nacija nakon što je u susretu osmine finala priredila iznenađenje porazivši Maroko sa 2:0

Osvajač četvrtog mjesta na posljednjem Svjetskom prvenstvu je bio favorit, ne samo ogleda osmine finala, već i cijelog afričkog Kupa nacija. Međutim, Južna Afrika je pobijedila sa 2:0 izborivši četvrtfinale protiv Zelenortskih Otoka koji su u ponedjeljak bili bolji od Mauritanije sa 1:0.

Južna Afrika je povela u 57. minuti golom Evidencea Makgope. Achraf Hakimi je mogao izjednačiti iz jedanaesterca u 85. minuti, međutim krilni igrač PSG-a je pogodi prečku.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Maroko je ostao s igračem manje nakon što je isključen Sofyan Amrabat, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Teboho Mokoena pogodivši u šestoj minuti nadoknade iz slobodnjaka za 2:0.

U utorak je četvrtfinale izborila i reprezentacija Malija koja je porazila Burkinu Faso sa 2:1.

Mali je poveo u već u trećoj minuti autogolom Edmonda Tapsobe, a na 2:0 je povećao Lassine Sinayoko u 47. minuti. Smanjio je Bertrand Traore iz kaznenog udarca u 57. minuti.

U posljednjim trenucima susreta Burkina Faso je izjednačila, ali je Issoufou Dayo ipak bio u zaleđu.

Mali je prvi put nakon 2013. dogurao do četvrtfinala, a idući suparnik bit će domaćin prvenstva Obala Bjelokosti.

U četvrtfinalu će igrati i Nigerija - Angola, te DR Kongo - Gvineja.