DOSTA UVJERLJIVO

Još je jedna reprezentacija izborila plasman na SP u nogometu u Kataru

01.02.2022 u 18:53

Nogometna reprezentacija Južne Koreje 15. je sudionik Svjetskog prvenstva koje će se od 21. studenoga do 18. prosinca ove godine održati u Kataru

Južna Koreja je plasman na World Cup osigurala pobjedom 2:0 protiv Sirije na neutralnom terenu u Dubaiju u susretu 8. kola azijskih kvalifikacija. Pobjedu gostima donijeli su Jin-Sun Kim (53) i Chang-Hoon Kwon (71).

Ovom pobjedom Južna Koreja je osigurala jedno od prva dva mjesta u skupini A posljednjeg kruga azijskih kvalifikacija za SP. Drugu vizu za SP iz ove skupine još je ranije osigurao Iran, koji je u osmom kolu pobijedio UAE sa 1:0. Pogodak odluke zabio je napadač Porta Mehdi Taremi u 44. minuti. Pet minuta kasnije domaćin je ostao s igračem manje nakon što je isključen branič zagrebačkog Dinama Sadegh Moharrami.

U ranije odigranom susretu Libanon i Irak su odigrali 1:1.

U žestokoj utakmici, s brojnim prilikama na obje strane, golovi su postignuti krajem prvog poluvremena. Irak, reprezentacija koju vodi crnogorski stručnjak Željko Petrović, nekadašnji nogometaš zagrebačkog Dinama i trener zaprešićkog Intera, je poveo golom Husseina u 40. minuti. Izjednačio je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Sabra na konačnih 1:1.

Dva kola prije kraja kvalifikacija Iran, kojeg vodi hrvatski stručnjak Dragan Skočić, vodi na ljestvici sa 22 boda, Južna Koreja na drugom mjestu ima 20 bodova, a treću poziciju, koja vodi u dodatne kvalifikacije, trenutačno drži UAE s devet bodova. Libanon ima šest, Irak pet, a Sirija dva boda.

Za Južnu Koreju će to 11. nastup na World Cupu, pri čemu deseti uzastopni, a najveći uspjeh ostvarila je 2002. osvojivši četvrto mjesto.

U susretu osmog kola B skupine posljednjeg kruga azijskih kvalifikacija za SP 2022. godine, nogometna reprezentacija Omana, koju vodi hrvatski stručnjak Branko Ivanković, je odigrala 2:2 protiv Australije, pokvarivši izglede 'Socceroosa' za plasman na SP.

Australija je u Muscatu vodila 1:0 i 2:1, ali su Ivankovićevi odabranici oba puta izjednačili. Gosti su poveli u 15. minuti golom Jamiea MacLarena iz jedanaesterca, a izjednačio je Abdulah Fawaz u 54. minuti. Deset minuta prije kraja Aaron Mooy je doveo Australiju u novo vodstvo, no Fawaz je u 89. minuti iz kaznenog udarca poravnao na 2-2.

U derbiju kola iz ove skupine Japan je ostvario važnu pobjedu u borbi za World Cup pobijedivši lidera Saudijsku Arabiju sa 2:0.

U ravnopravnom prvom dijelu Japan je došao do prednosti u 31. minuti kada je lijepa akcija zaključena asistencijom Ita i pogotkom Takumi Minamina. Dvoboj je odlučen na startu drugog dijela. Igrač Genka Junya Ito je u 50. minuti bio strijelac za 2:0. Japan je tako Saudijskoj Arabiji nanio prvi poraz u ovim kvalifikacijama. Do sada su Saudijci dobili šest utakmica i tek su remizirali na gostovanju kod Australije (0:0).

Nakon sedam poraza u nizu, prve bodove u skupini je osvojio Vijetnam koji je kao domaćin bio uvjerljiv te je pobijedio Kinu 3:1.

Saudijci i dalje vode sa 19 bodova, Japan ima bod manje, dok su Australci treći sa 15 bodova. Oman je četvrti s osam bodova.

Posljednja dva kola su koncem ožujka (24. i 29), a presudne će biti utakmice Australija - Japan (24. ožujka) i Saudijska Arabija - Australija (29. ožujka).

Osim domaćina, Južne Koreje i Irana, nastup na SP-u osigurali su i Njemačka, Danska, Francuska, Belgija, Hrvatska, Španjolska, Srbija, Engleska, Švicarska, Nizozemska, te Brazil i Argentina.