formula 1

[FOTO] Lewis Hamilton slavio u Kataru; dvije utrke do kraja prvenstva Max Verstappen mu 'bježi' samo osam bodova...

21.11.2021 u 17:35

Aktualni svjetski prvak Britanac Lewis Hamilton pobjednik je Velike nagrade Katara vožene na stazi Losail čime je smanjio zaostatak za liderom Svjetskog prvenstva Formule 1 Nizozemcem Maxom Verstappenom na osam bodova uoči zadnje dvije utrke...

Britanac Lewis Hamilton u Mercedesu pobjednik je prve utrke Svjetskog prvenstva Formule 1 održane na stazi Losail i 20. utrke ove sezone. Njegova je to 102. pobjeda u karijeri, te sedma ove sezone.

Sedmerostruki svjetski prvak bio je najbrži u kvalifikacijama, a prvu poziciju obranio je i tijekom utrke. Hamilton je odlično startao i potom kontrolirao utrku do posljednjeg kruga.

Pomogla mu je i kazna koju je lider svjetskog prvenstva Max Verstappen dobio prije početka utrke. Naime, dva sata prije starta Valtteri Bottas i Max Verstappen su kažnjeni zbog nepoštivanja žutih zastava na kraju subotnjih kvalifikacija. Verstappen je u kvalifikacijama bio drugi, no pomaknut je za pet mjesta, dok je Bottas kažnjen s tri mjeta unatrag, nakon što je kvalifikacije završio kao treći.

Nakon ovih kazni mjesto u prvom startnom redu uz Hamiltona zauzeo je Francuz Pierre Gasly (AlphaTauri), dok su iz drugog reda startali Fernando Alonso (Alpine) i Lando Norris (McLaren).

Hamilton je odlično startao i sigurno je držao prvu poziciju, dok se njegov jedini konkurent za naslov u petom krugu probio na drugo mjesto koje je potom sučuvao do kraja. Treći je bio Alonso kojem je ovo prvi plasman na podiju nakon 2014. godine i Velike nagrade Mađarske.

'Ovi bodovi su nam bili potrebni. Zaista sam zahvalan na ovim bodovima. Osjećam se dobro, osjećam se u formi, spremnijim nego što sam se ikad osjećao. Jedva čekam zadnje dvije utrke', kazao je Hamilton koji sada ima samo osam bodova manje.

• +13
Formula 1, VN Katara, 2021. Izvor: Profimedia / Autor: FLORENT GOODEN / AFP / Profimedia

'Naša startna pozicija bila je ugrožena, ali smo srećom imali jako dobar start. Naravno, znam da će biti teško do kraja, ali ostaje lijepo, uzbudljivo. I ovu stazu je bilo zabavno voziti. Osjećam se dobro, ali bit će to teška borba do kraja', komentirao je Verstappen.

Do kraja sezone ostale su dvije utrke, a nevjerojatno uzbudljivo Svjetsko prvenstvo nastavit će se za dva tjedna premijerom u Saudijskoj Arabiji. Finalna utrka održat će se u Abu Dhabiju 12. prosinca.

Verstappen vodi sa 351.5 bodova, dok Hamilton ima 343.5 bodova.