Lewis Hamilton treći put u karijeri pobjednik Silverstonea!

05.07.2015 u 15:51

• +10

F1 VN Velike Britanije

Izvor: Reuters / Autor: Phil Noble

Aktualni svjetski prvak Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) treći put u karijeri pobjednik je Velike nagrade Velike Britanije, utrke Svjetskog prvenstva vozača formule 1 koja se vozila u Silverstoneu. Ljubitelji Formule 1 zaista su mogli uživati u pravom spektaklu u kojem je bilo svega; od sudara, preokreta, pogrešaka u boksu do kiše

Britanac je startao kao prvi te je unatoč problemima na startu utrke, na koncu prvim mjestom u vremenu 1:31:27.729 zadržao vrh na ljestvici najboljih vozača. Ukupno je to bila 38. pobjeda Hamiltona u karijeri, a treba reći da je Hamilton postao tek treći Britanac nakon Jima Clarka i Nigela Mansella koji je tri puta slavio u domovini.

Spektakularna utrka održana je pred 140.000 ljubitelja Forumule 1 koji su uživo svjedočili vrlo zanimljivoj predstavi. Kao drugi je na koncu završio Hamiltonov kolega Nico Rosberg (Mercedes) koji je zaostao 10 sekundi, a na pobjedničko postolje popeo se i Sebastian Vettel (Ferrari).

'Donijeli smo neke dobre odluke prilikom ulaska u boks. Zahvaljujem se svima, a posebno navijačima', kazao je između ostalog Hamilton.

Sjajno je startao Felipe Massa, a već u prvom krugu došlo je do sudara, zbog čega je utrku ranije završilo nekoiliko vozača. Jenson Button u svom je McLarenu odmah na početku utrke imao kontakt s timskim kolegom Fernandom Alonsom i Lotusovim vozačima Romainom Grosjeanom te Pastorom Maldonadom, pa je završio utrku već u prvom krugu. Alonso je uspio nastaviti i osvojio je desetu poziciju te upisao prvi bod na koji McLaren zaista jako dugo čeka.

Vozači Williamsa Felipe Massa i Valtteri Bottas na koncu su ispali najveći gubitnici trke. Naime, dugo su držali dvije vodeće pozicije, ali su ih koštale pogreške prilikom izlaska iz boksa te su na koncu utrku završili kao četvrti i peti.

Pred kraj utrke (posljednjih 17 krugova!) počela je padati kiša koju je najbolje iskoristio upravo Hamilton jer je promijenio gume na vrijeme te je kasnije prestigao klupskog kolegu Rosberga koji je također morao u boks. Ovo je bila peta pobjeda Hamiltona ove sezone.

U svjetskom prvenstvu vodi Hamilton sa 194 boda, Rosberg je drugi sa 177 bodova, a Vettel na trećem mjestu ima 135 bodova. U poretku konstruktora vodi Mercedes (371) ispred Ferrarija (211) i Williams-Mercedesa (151).

Sljedeća utrka Svjetskog prvenstva vozača formule 1 za Veliku nagradu Mađarske, na stazi Hungaroring, vozi se 26. srpnja.