T-COM PRVA HNL - 30. KOLO

Dinamo si pokvario slavlje, Hajduk uvjerljiv

13.05.2010 u 20:17

Utakmicama 30. kola završena je još jedna sezona T-Com Prve HNL. Dinamo je peti put uzastopce osvojio naslov, 12. u hrvatskoj ligi. No 'modri' još od sredine travnja ne znaju za prvenstvenu pobjedu. Hajduk je gubio, ali i preokrenuo protiv Croatije. Nažalost, zbog tromosti HNS-a, iako je sezona završena, još se uvijek ne zna (ili možda ipak zna?!) koliko će klubova ispasti te su i oni koji su rezultatski to zaslužili sada u opasnosti

DINAMO - KARLOVAC 1:1
0:1 Štefančić (3')
1:1 Kramarić (59')

Uz mizeran posjet, od svega tisuću gledatelja, bez Bad Blue Boysa, Dinamo je preuzeo 12. naslov prvaka Hrvatske, peti uzastopni. No moglo je slavlje biti i veselije, jer Dinamo od sredine travnja nije upisao pobjedu, a to je već niz od pet prvenstvenih kola.

Imali su 'modri' peh što im je u goste u zadnjem kolu stigao raspoloženi Karlovac, čiji trener Pamić zna postaviti obrambenu formaciju. Uz nju, gosti su već od treće minute imali i vodstvo, kojem je opet kumovao Dinamov vratar Tomo Butina. Iskusni golman traljavo je reagirao na lagani udarac glavom Matije Štefančića, a pogodak je sasvim sigurno poremetio Dinamovu koncepciju.
Istina, trgnuli su se domaćini, ali tek u drugom dijelu, kada je izašao Slepička, a ušao Kramarić počele su stizati prijetnje po Sunaru. I mladi je Dinamov napadač poentirao za 1:1, nakon ubačaja Badelja. Mogao je Dinamo stići i do pobjede, ali Sammir u dva navrata nije bio precizan. Prvo je pucao pokraj gola, a onda sa desetak metara, i 'nebu pod oblake'. Tako je Dinamo do novog naslova, sasvim zasluženog, stigao remijem.

2:5 Ibričić (90'+ 1)

U prvih pola sata utakmice, na terenu u Kranjčevićevoj bilo je vrlo upitno tko je drugoligaš, a tko viceprvak i osvajač kupa. Istina, gosti iz Splita igrali su bez Sharbinija i Subašića, ali opet su bili favoriti protiv Croatije, a to se na terenu nije vidjelo. Domaćini su čak prvi i stigli u vodstvo, preko Matiasa Zubaka, a samo velemajstorski potez Ibričića, koji je sjajno izveo slobodnjak, spasio je goste od blamaže u prvom dijelu.

U nastavku utakmice Hajduk je zaigrao mnogo konkretnije i bolje, na krilima 'klinaca' Čopa, Tičinovića i Oremuša, uz neizostavnog Ibričića što se osjetilo i na rezultatu.

ISTRA - RIJEKA 2:0
1:0 Anđelković (57')
2:0 Šehić (70' - 11 m)

Domaćini su među klubovima, koji još uvijek nisu sigurni hoće li i dogodine igrati u Prvoj HNL. No zato su pobjedom protiv Rijeke taj ostanak donekle učvrstili, jer ako i dođe do skraćivanja lige, borili bi se u dodatnim kvalifikacijama protiv nekog od drugoligaša.

S takvim ambicijama, Puljani su i krenuli u utakmicu. Šehić je bio najopasniji pred golom gostiju, ali Radman je uspijevao zaustavljati njegove udarce. Do odmora se rezultat nije mijenjao, a onda je u 57. minuti stiglo toliko željeno vodstvo domaćih. Anđelković je iskoristio gužvu te kroz šumu nogu poentirao za 1:0. Desetak minuta kasnije, nakon prekršaja nad domaćim igračem, sudac je pokazao na bijelu točku, a Šehić je bio precizan i potvrdio pobjedu Puljana.

4:2 Oršić (90'+1)

Zaprešićani su, ako ne dođe do skraćivanja Lige, i dogodine prvoligaši. U posljednjem su dvoboju taj ostanak potvrdili pobjedom nad Lokomotivom. Iako su u samo pet minuta prokockali dva gola prednosti, a već su i prije, preko Sivonjića mogli osigurati pobjedu, ipak smogli snage te u zadnjih šest minuta zabiti dva gola za velikih tri boda, koji su im osigurali 14. poziciju.

OSIJEK - CIBALIA 2:0
1:0 Vidaković (60')
2:0 Miličević (80')

Osječani su pokvarili sjajnu sezonu susjedima iz Vinkovaca, nanijevši im poraz zbog kojeg su ostali bez najboljeg rezultat u povijesti kluba. No prema prikazanom, gosti ne da nisu zaslužili pobjedu, nego čak ni bod, jer u 90 minuta tek su jednom ozbiljnije zaprijetili domaćem golmanu. Nisu ni Osječani bili bolji, posebno ne u prvom dijelu, ali su zato u nastavku, kada je u igru ušao Šovša, počeli ozbiljnije prijetiti gostima. Vidjelo se to i na rezultatu, jer je od 60. minute, nakon brze i odlične akcije, Vidaković uspio pogoditi za 1:0. Bio je to Vidakovićev prvijenac. U 80. minuti, osmim golom sezone, Milardović je osigurao pobjedu Osijeku u slavonskom derbiju.

MEĐIMURJE - ŠIBENIK 4:0
1:0 Valentić (33')
2:0 Lisjak (35')
3:0 Vuka (42')
4:0 Golubović (55')

Momčad iz Čakovca, po svemu sudeći, oprašta se od prvoligaškog društva. Ali za kraj je otpjevala 'labuđi pjev', protiv finalista Kupa i vjerojatnog sudionika europskih natjecanja. Uvjerljivih 4:0 dovoljno govore o želji Šibenčana da se još jednom pokažu ove sezone. No, takav je rasplet i očekivan jer Šibenik je sve uložio u Kup, a tamo su se iscrpili protiv Hajduka.

SLAVEN BELUPO - VARTEKS 2:3
0:1 Škvorc (13')
0:2 Sačer (39')
1:2 Šimek (autogol - 46')
2:2 Jakšinić (63')
2:3 Škvorc (72')

Utakmicu punu preokreta, vidjeli su gledatelji u Koprivnici. Na njihovu žalost, otišla je na stranu najmrskijeg suparnika, susjeda iz Varaždina. Međutim, prema kretanju rezultata i prikazanom na terenu, taj je rezultat zaslužen, od pet golova, Varteksovi su igrači zabili četiri.

ZADAR - ZAGREB 1:0
1:0 Ćurjurić (20')

Igor Štimac doveo je Zagreb u luku spasa te najavio odlazak iz kluba iz Kranjčevićeve. Međutim, još uvijek nije posve sigurno hoće li Zagreb i dogodine biti prvoligaš, jer se čeka arbitraža HNS-a koja će odlučiti hoće li uvažiti žalbe Varteksa i Međimurja. Što se same utakmice na Stanovima tiče, domaćini su u prvom dijelu bili puno bolji. Baš kao što su gosti bili bolji u drugom dijelu. No Zadar je imao sreće da je njihov Ćurjurić bio precizan, dok se Vugrinec ispromašivao za goste iz Zagreba.