SVAKA ČAST

Zlato za 15-godišnju litavsku senzaciju

30.07.2012 u 22:20

Eksplozija mladih novih zvijezda svjetskog plivanja obilježila je finalni program trećeg natjecateljskog dana na Olimpijskim igrama u Londonu

Apsolutna je senzacija Ruta Meilutyte, litavska djevojčica koja je prije četiri mjeseca napunila 15 godina! U ponedjeljak je osvojila zlato na 100 metara prsno, prvo veliko seniorsko odličje u karijeri pred kojom je očito velika budućnost.

Meilutyte je velike stvari najavila već u kvalifikacijama i polufinalu, a priču je na najbolji mogući način zaključila u finalnoj utrci. Pobijedila je u vremenu 1:05.47, ostavivši osam stotinki iza sebe deset godina stariju Amerikanku Rebeccu Soni koja je i prije četiri godine u Pekingu osvojila srebro. Brončanu je medalju uzela Japanka Satomi Suzuki.

Prvo olimpijsko zlato u karijeri u ponedjeljak je osvojila i 17-godišnja Amerikanka Missy Franklin. Bila je najbrža na 100 leđno s rezultatom američkog rekorda (58.33), a iza sebe je ostavila Australku Emily Seebohm i Japanku Ayu Terakawu.

Nova francuska zvijezda Yannick Agnel (20), koji je u nedjelju senzacionalno otplivanom posljednjom dionicom donio svojoj reprezentaciji zlato u štafeti 4x100 slobodno, danas je slavio na 200 slobodno (1:43.14). Korejac Park Tae-Hwan je kao i u Pekingu osvojio srebro koje je podijelio s Kinezom Sunom Yangom. Bez medalje je na četvrtom mjestu ostao Amerikanac Ryan Lochte.

Njegov sunarodnjak Matt Grevers je pekinško srebro na 100 leđno pretvorio u londonsko zlato. Slavio je u vremenu olimpijskog rekorda (52.16) ispored još jednog Amerikanca Nicka Thomana i Japanca Ryosukea Iriea.

Spomenimo i da se austrijski plivač hrvatskog porijekla Dinko Jukić plasirao u finale na 200 leptir s ukupno šestim rezultatom polufinala (1:54.95). Bio je drugi u svojoj skupini, iza branitelja naslova Michaela Phelpsa (1:54.53). S najboljim je vremenom u finale ušao Japanac Takeshi Matsuda (1:54.25).