'TITANIC' TEK ŠESTI

Deset najunosnijih filmova svih vremena

01.12.2008 u 19:09

Bionic
Reading

'Titanic' je film s najvećom zaradom svih vremena? Pa i nije, ako se u obzir uzme inflacija i rast cijena kino ulaznica. Donosimo vam popis zaista najvećih blockbustera u povijesti

Inflacija je prilično nepravedna prema nekim filmovima. Zbog inflacije se neki naslovi uopće ne spominju na listama najunosnijih filmova svih vremena, jer se liste filmskih 'zlatnih koka' rade vodeći računa o zarađenim milijunskim iznosima bez da se pritom u obzir uzme rast cijena kino ulaznicaInflacija je prilično nepravedna prema nekim filmovima. Zbog inflacije se neki naslovi uopće ne spominju na listama najunosnijih filmova svih vremena, jer se liste filmskih 'zlatnih koka' rade vodeći računa o zarađenim milijunskim iznosima bez da se pritom u obzir uzme rast cijena kino ulaznica.Inflacija je prilično nepravedna prema nekim filmovima. Zbog inflacije se neki naslovi uopće ne spominju na listama najunosnijih filmova svih vremena, jer se liste filmskih 'zlatnih koka' rade vodeći računa o zarađenim milijunskim iznosima bez da se pritom u obzir uzme rast cijena kino ulaznica.

Prosječna cijena ulaznice u SAD-u 1910. je bila sedam centi, a danas, skoro 100 godina kasnije, stotinu je puta veća i iznosi 7,08 dolara. Ako se uzme u obzir da bi kriterij za najveću zaradu trebao biti koliko je ljudi kupilo kino ulaznicu da bi ga vidjelo i onda se taj broj pomnoži s cijenom ulaznice koja odgovara današnjoj, lista najunosnijih filmova svih vremena se itekako mijenja.

Prohujalo s vihorom
1. 'Prohujalo s vihorom' (1939)
Od 1939. godine, ovaj legendarni film producenta Davida O. Selznicka s Clarkom Gableom, Vivien Leigh i Lesliejem Howardom do danas je, samo u SAD-u, zaradio blizu 200 milijuna dolara. Ne zvuči baš impresivno naspram iznosa koje današnji blockbusteri zarađuju, ali ako uračunamo inflaciju i broj prodanih ulaznica pomnožimo s prosječnom cijenom ulaznice danas, zarađeni iznos se penje do vrtoglavnih milijardu i 430 milijuna dolara, što ga čini bez premca najunosnijim filmom svih vremena u SAD-u.

 



Star Wars Episode IV
2. 'Ratovi zvijezda: IV. epizoda - Nova nada' (1977)


Film redatelja, scenarista i vizionara Georgea Lucasa oborio je SAD i svijet s nogu i započeo fenomen 'Ratova zvijezda' koji traje do danas. Avanture Hana Sola, princeze Leile i Luka Skywalkera su zarobile maštu cijelog svijeta i nisu nikada izgubile draž, tako da mnogi koji su prve snimljene nastavke gledali kao djeca, danas vode svoju djecu gledati one zadnje.





The sound of Music
3. 'Moje pjesme, moji snovi' (1965)


Da, vjerovali ili ne, postojalo je vrijeme kada nije bilo potrebno potrošiti 100 milijuna dolara na specijalne efekte da bi film bio gledan, nego je bilo dosta imati dobru priču koja će dotaknuti ljude, nekoliko dopadljivih pjesama koje izvodi lijepa Julie Andrews i par dobrih panoramskih kadrova. Danas? Nemoguće.



E.T.
4. 'E.T. vanzemaljac' (1982)


Steven Spielberg je uspio na velike ekrane dovesti najsimpatičnijeg vanzemaljca ikada. Potoci suza potekli su iz očiju gledatelja, velikih i malih, u trenutku kada E.T. umire, a malo se tko neće, kad čuje rečenicu: 'E.T. phone home', sjetiti prsta ispruženog prema zvijezdama. Do danas, u preračunatoj vrijednosti, E.T. je u SAD-u zaradio više od milijardu dolara.
Deset zapovijedi
5. 'Deset zapovijedi' (1956)


Zadnji je to film redatelja Cecila B. DeMillea koji ga je umalo stajao života, nakon što je pretrpio infarkt kada se za vrijeme snimanja morao uspeti na brežuljak da pregleda neispravnu kameru. Na set filma vratio se nakon nekoliko dana, usprkos protivljenju doktora.

Zanimljivo da je snimanje scene orgija u filmu, čiji je scenarij izvučen iz Biblije, trajalo tri tjedna, a glavni glumac, legendarni Charlton Heston u svojoj je autobiografiji zapisao da je jedan od ženskih statista nakon nekoliko dana u očaju uzviknuo: 'Što jeb... moram napraviti da me maknu s ovog filma?!'

'10 zapovijedi' je, izgleda, najunosniji biblijski film svih vremena. 'Pasija' Mela Gibsona je na blagajnama zaradila 370 milijuna dolara, a '10 zapovijedi' 65 milijuna. No neka vas to ne zbuni jer, ako se uračuna inflacija, to je bilo današnjih realnih i svakako impresivnih 972 milijuna dolara!

 


Titanic
6. 'Titanic' (1997)


Uzmite u to vrijeme najluksuzniji i još i danas najpoznatiji prekooceanski brod, vatrenu ljubav mlade bogate djevojke i neustrašivog zgodnog siromašnog mladića, zlog bogatog zaručnika, dodajte par 'kockica' leda i imat ćete, kao i James Cameron, siguran hit u rukama. Iako slovi za film s najvećom zaradom u SAD-u i svijetu, na 'inflacijskoj' ljestvici zauzima, još uvijek impresivno, šesto mjesto.
Ralje
7. 'Ralje' (1975)

Evo filma nakon kojeg ući u more više jednostavno nije bilo tako jednostavno. Kultni je to horor Stevena Spielberga s Royem Scheiderom i ogromnom bijelom psinom koja ždere sve što joj se nađe na putu, a posebno je sretna ako joj se na jelovniku nađu pripadnici vrste Homo sapiens. Ako se upravo spremate na more, ne preporučamo gledanje trailera.


Doktor Živago
8. 'Doktor Živago' (1965)

Rađen po knjizi Borisa Pasternaka, film priča o mladom doktoru Juriju Živagu, rastrganom između dvije žene u Rusiji za vrijeme oktobarske revolucije, s Omarom Sharifom u glavnoj ulozi. Iako ga je kritika sasjekla, film je osvojio pet Oscara i zaradio na kino blagajnama više od svih ostalih filmova redatelja Davida Leana zajedno.

Egzorcist
9. 'Egzorcist' (1973)


Ako ste mislili da su 'Ralje' grozne, onda definitivno nemojte pogledati ovaj film, jer nakon njega se nećete bojati ući u more, ali više-manje svega ostalog hoćete. Iznašanje onesviještenih gledatelja, povraćanje i bježanje iz kina su bili među normalnim pojavama 1973, kad je film zaigrao na velikim ekranima.

Snjeguljica i sedam patuljaka
10. 'Snjeguljica i sedam patuljaka' (1937)

Ljepotica, patuljci, zločesta vještica, otrovna jabuka, princ na bijelom konju i poljubac za pamćenje. Disneyjev klasik iz 1937. se pokazao odličnom investicijom jer je na uloženih 1,5 milijuna dolara vratio uloženo, plus 183,5 milijuna dolara, a ako uračunamo inflaciju, zarada je, sa svim reizdanjima, zapravo iznosila oko 800 milijuna dolara.