Film ZLATNI GLOBUS

Sedam nominacija za britansku kraljevsku dramu

  • Autor: V.G.
  • 14.12.2010 17:33:17
  • 14.12.2010 16:31:45

'The King's Speech' vodi po broju nominacija za Zlatni globus, njih čak sedam

Povijesna drama Toma Hoopera, treći igrani kinofilm poznatog britanskog TV redatelja, priča je o britanskoj kraljevskoj obitelji, točnije o kralju Georgeu VI, koji je imao velikih problema s držanjem govora i mucanjem tijekom javnih nastupa, zbog čega je tražio pomoć liječnika Lionela Loguea. Film je osvojio sedam nominacija za Zlatni globus, uključujući one za najbolju dramu i glumu: nominirani su svi glavni glumci, Colin Firth (kralj George VI), Helena Bonham Carter (kraljica Elizabeth) i Geoffrey Rush (Lionel Logue).
'The King's Speech'


Od ostalih drama, među nominiranima su se našli 'Black Swan', 'The Fighter', 'Društvena mreža' pa čak i Nolanov blockbuster 'Početak'.

'Alisa u zemlji čudesa', 'Burleska', lezbijska obiteljska priča 'The Kids Are All Right', akcijska komedija 'Red' i romantični triler s Angelinom i Deppom 'The Tourist' natječu se u kategoriji najbolje komedije ili mjuzikla.

'Društvena mreža' i 'The Fighter', Fincherova priča o Facebooku i boksačka saga u režiji Davida O'Russella, dijele drugo mjesto po broju nominacija, svaki sa šest komada. 'Društvena mreža' se tako natječe i u kategoriji najboljeg dramskog glumca (Jesse Eisenberg), najboljeg sporednog glumca (Andrew Garfield) i najbolje režije (David Fincher), dok 'The Fighter' također ima šanse osvojiti glumačke (Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams i Melissa Leo) te redateljsku nagradu.

Johnny Depp je nominiran za najboljeg glumca s čak dva filma, 'Alisa u zemlji čudesa' i 'The Tourist'. Leonardo DiCaprio, zvijezda 'Početka', nije dobio niti jednu nominaciju. S druge strane, Robert De Niro će primiti nagradu za životno djelo, priznanje Cecil B. DeMille.

Halle Berry ('Frankie And Alice'), Nicole Kidman ('Rabbit Hole'), Jennifer Lawrence ('Winter's Bone'), Natalie Portman ('Black Swan') i Michelle Williams ('Bliue Valentine') nominirane su za najbolje dramske glumice,

'Priča o igračkama 3', 'Kako izdresirati zmaja', 'Kako je Gru ukrao mjesec', svježi hit 'Tangled' i nova francuska animacija 'The Illusionist' bore se za titulu najbolje animacije, dok TV kategorije s pet nominacija (komična serija i glumci) predvodi serijal 'Glee'.

I ove bi godine dodjela filmskih Globusa mogla biti najava pravca kojim će se kretati događanja na Oscarima – dobitnike ćemo znati 16. siječnja, kada će se održati dodjela koju će voditi slavni britanski komičar Ricky Gervais.

Popis svih nominiranih:

NAJBOLJI FILM (Drama)
Black Swan
The Fighter
Inception
The King’s Speech
The Social Network

NAJBOLJI FILM (Mjuzikl ili komedija)
Alice in Wonderland
Burlesque
The Kids Are All Right
Red
The Tourist

NAJBOLJI REDATELJ
Darren Aronofsky (Black Swan)
David Fincher (The Social Network)
Tom Hooper (The King’s Speech)
Christopher Nolan (Inception)
David O. Russell (The Fighter)

NAJBOLJI GLUMAC (Drama)

Jesse Eisenberg (The Social Network)
Colin Firth (The King’s Speech)
James Franco (127 Hours)
Ryan Gosling (Blue Valentine)
Mark Wahlberg (The Fighter)

NAJBOLJA GLUMICA (Drama)
Halle Berry (Frankie and Alice)
Nicole Kidman (Rabbit Hole)
Jennifer Lawrence (Winter’s Bone)
Natalie Portman (Black Swan)
Michelle Williams (Blue Valentine)

NAJBOLJI GLUMAC (Mjuzikl ili komedija)
Johnny Depp (Alice in Wonderland)
Johnny Depp (The Tourist)
Paul Giamatti (Barney’s Version)
Jake Gyllenhaal (Love and Other Drugs)
Kevin Spacey (Casino Jack)

NAJBOLJA GLUMICA (Mjuzikl ili komedija)
Annette Bening (The Kids Are All Right)
Anne Hathaway (“Love and Other Drugs”)
Angelina Jolie (The Tourist)
Julianne Moore (The Kids Are All Right)
Emma Stone (Easy A)

NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC
Christian Bale (The Fighter)
Michael Douglas (Wall Street: Money Never Sleeps)
Andrew Garfield (The Social Network)
Jeremy Renner (The Town)
Geoffrey Rush (The King’s Speech)

NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA
Amy Adams (The Fighter)
Helena Bonham Carter (The King’s Speech)
Mila Kunis (Black Swan)
Melissa Leo (The Fighter)
Jacki Weaver (Animal Kingdom)

NAJBOLJI SCENARIJ

Danny Boyle, Simon Beaufoy (127 Hours)
Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg (The Kids Are All Right)
Christopher Nolan (Inception)
David Seidler (The King’s Speech)
Aaron Sorkin (The Social Network)

NAJBOLJI ANIMIRANI FILM
Despicable Me
How to Train Your Dragon
The Illusionist
Tangled
Toy Story 3

NAJBOLJI STRANI FILM
Biutiful (Spain)
The Concert (France)
The Edge (Russia)
I Am Love (Italy)
In a Better World (Denmark)

NAJBOLJA IZVORNA FILMSKA GLAZBA
Alexandre Desplat (The King’s Speech)
Danny Elfman (Alice in Wonderland)
A.R. Rahman (127 Hours)
Trent Reznor, Atticus Ross (The Social Network)
Hans Zimmer (Inception)

NAJBOLJA IZVORNA PJESMA
“Bound to You” (Burlesque)
“Coming Home” (Country Strong)
“I See the Light” (Tangled)
“There’s a Place for Us” (The Chronicles of Narnia)
“You Haven’t Seen the Last of Me” (Burlesque)

NAJBOLJA SERIJA (Drama)
Big Love (HBO)
Dexter (Showtime)
House (Fox)
Mad Men (AMC)
True Blood (HBO)

NAJBOLJA SERIJA (Mjuzikl ili komedija)
30 Rock (NBC)
Entourage (HBO)
Glee (Fox)
Modern Family (ABC)
The Office (NBC)

NAJBOLJA MINI SERIJA ILI FILM SNIMLJEN ZA TV
Georgia O'Keeffe
Grey Gardens
Into The Storm
Little Dorrit
Taking Chance

NAJBOLJI TV GLUMAC (Drama)
Simon Baker (The Mentalist)
Michael C. Hall (Dexter)
Jon Hamm (Mad Men)
Hugh Laurie (House)
Bill Paxton (Big Love)

NAJBOLJI TV GLUMAC (Mjuzikl ili komedija)
Alec Baldwin (30 Rock)
Steve Carell (The Office)
David Duchovny (Californication)
Thomas Jane (Hung)
Matthew Morrison (Glee)

NAJBOLJI GLUMAC MINI SERIJE ILI FILMA SNIMLJENOG ZA TV
Kevin Bacon (Taking Chance)
Kenneth Branagh (Wallander)
Chiwetel Ejiofor, (Endgame)
Brendan Gleeson (Into the Storm)
Jeremy Irons (Georgia O'Keeffe)

NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC MINI SERIJE ILI FILMA SNIMLJENOG ZA TV
Michael Emerson (Lost)
Neil Patrick Harris (How I Met Your Mother)
William Hurt (Damages)
John Lithgow (Dexter)
Jeremy Piven (Entourage)

NAJBOLJA TV GLUMICA (Drama)
Glenn Close (Damages)
January Jones (Mad Men)
Julianna Margulies (The Good Wife)
Anna Paquin (True Blood)
Kyra Sedgwick (The Closer)

NAJBOLJA TV GLUMICA (Mjuzikl ili komedija)
Toni Collette (United States of Tara)
Courteney Cox (Cougar Town)
Edie Falco (Nurse Jackie)
Tina Fey (30 Rock)
Lea Michele (Glee)

NAJBOLJA GLUMICA MINI SERIJE ILI FILMA SNIMLJENOG ZA TV
Joan Allen (Georgia O'Keeffe)
Drew Barrymore (Grey Gardens)
Jessica Lange (Grey Gardens)
Anna Paquin (The Courageous Heart of Irena Sendler)
Sigourney Weaver (Prayers for Bobby)

NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA MINI SERIJE ILI FILMA SNIMLJENOG ZA TV
Jane Adams (Hung)
Rose Byrne (Damages)
Jane Lynch (Glee)
Janet McTeer (Into The Storm)
Chloe Sevigny (Big Love)
  • Sviđa vam se članak? Preporučite ga prijateljima putem ovih servisa:
  • Pošaljite mailom
Čitajte još