VRIJEDI IH ISPROBATI

Nikako se ne možete opustiti nakon posla? Isprobajte ove četiri metode

15.09.2021 u 18:17

Bionic
Reading

Bez obzira odlazite li svakodnevno na posao ili radite u udobnosti vlastitog doma, mnogi se često žale kako se niti nakon uspješno obavljenih poslovnoh zadataka ne mogu u potpunosti opustiti te neprestano osjećaju stres i napetost

Ako ste i vi među onima koji i nakon što završe s poslom osjećaju napetost, razdražljivi su ili se pak mentalno nikako ne mogu isključiti, možda biste trebali razmisliti o primjeni četiri učinkovite metode.

Godišnji su odmori za mnoge već davna prošlost, a jesen je tu sa svim svojim obvezama koje nosi.

Osim toga, briga o samome sebi, osobito kad je u pitanju, mentalno zdravlje nikad nije bilo važnija, osobito u ova vrlo stresna vremena u kojima živimo, a čemu sigurno ne pomaže ni globalna pandemija koronavirusa koja se, sudeći po svemu tek zahuktava.

Evo četiri odlične ideje kako biste se uspješnije riješili stresa nakon posla:

Određena hrana pomaže protiv stresa

Vaša hrana ima izravan utjecaj na razinu stresa, budući da su studije pokazale kako je biljna prehrana pomaže smanjenja stresa. Naime, hrana životinjskog podrijetla proizvodi mnogo kiseline, koja opterećuje bubrege i jetru kao i cijeli organizam. Osim toga, postoje i određene namirnice koje nam pomažu pri opuštanju. Primjerice banane, zobene pahuljice i kakao sadrže triptofan, aminokiselinu iz koje naš orgaizam proizvodi hormon sreće serotonin. Tako je npr. salata s orašastim plodovima za večeru ukusna i vrlo opuštajuća jer orašasti plodovi imaju visok sadržaj vitamina B, koji pozitivno utječe na živčani sustav. Magnezij i kalij pak možete pronaći u povrću i salatama što također može pomoći pri opuštanju od stresa.

Pokušajte uvijek rano otići na počinak

Da, postoji jedan začarani krug: nakon dana ispunjenih obvezama, često je teško zaspati navečer. Našem tijelu je hitno potreban ovaj odmor za regeneraciju: faza dubokog sna za fizički oporavak, a REM faza sna bitna je za opuštanje živaca i smanjenje svakodnevnog stresa. Prvi sati sna posebno su važni. Ako su pojedine faze prekratke, to će odmah utjecati na oslobađanje hormona stresa kortizola sljedećeg jutra. Stoga, čak i ako vam je teško, a u glavi vam i dalje bruji: pokušajte zaspati što je prije moguće. Vaša rutina prije spavanja je vrlo bitna - npr. pranje zubi i uklanjanje make up je signal vašem tijelu da će uskoro doći vrijeme za spavanje. Odložite mobitel sa strane, tada će melatonin otpustiti i umjesto toga radije uzmite knjigu!

Vježbe za opuštanje

Svakodnevni pokreti - dugo sjedenje ili stajanje - stvaraju napetost u tijelu. A kad smo napeti naše moždano deblo signalizira mišićima da zauzmu blago savijeno zaštitno držanje. Ako se želite riješiti stresa, morate se redovito oslobađati ove napetosti. Ciljane vježbe mogu pomoći opuštanju i rješavanju stresa poput primjerice joge ili meditacije.

Provedite vrijeme na otvorenom

Da biste dugoročno držali stres pod kontrolom, možete pokušati dobiti inspiraciju iz tzv. 'pravila 20-5-3'. To je u osnovi raspored boravka na otvorenom koji svatko može osobno osmisliti. Pravilo se temelji na rezultatima ekoterapije, koja kaže da aktivnosti na otvorenom (uključujući samo hodanje) mogu ublažiti blagu do umjerenu depresiju i osloboditi vas stresnih situacija. Prva točka ove 'stress free' piramide odnosi se na 20 minuta i toliko biste trebali provesti u tjedan dana vani u prirodi (ne mora nužno biti šuma, može biti i park u blizini).

Druga točka odnosi se na pet sati. Ovo je minimalno vrijeme koje biste trebali provesti u prirodi svaki mjesec: bilo u šumi, parku ili na vašoj omiljenoj pješačkoj stazi.

Vrh piramide odnosi se na tri dana. Ovo je vrijeme koje biste trebali provesti 'isključen' u prirodnom okruženju svake godine što bi značilo negdje gdje signal nije tako dobar i nema poslovnih poziva ili e-mailova.