OSCAR 2016.

'Spotlight' najbolji film, Di Caprio glumac, 'Mad Maxu' najviše kipića

29.02.2016 u 14:53

  • +18

Oscari 2016.

Izvor: Pixsell / Autor: Ian West

Bionic
Reading

Prestižnu nagradu Američke akademije za najbolji film osvojio je film 'Spotlight' Toma McCarthya, koji prikazuje novinarsku istragu o zataškivanju slučajeva seksualnog zlostavljanja u crkvi, premda je "Povratnik", film o preživljavanju i osveti, osvojio nagrade za najbolju režiju (Alejandro Inarritu) i najbolju mušku glavnu ulogu (Leonardo DiCaprio), kao i za najbolju fotografiju (Emmanuel Lubezki). Oscar za najbolju glavnu glumicu pripao Brie Larson za ulogu u filmu "Soba". Najviše kipića, uglavnom u tehničkim kategorijama - njih ukupno šest od deset nominacija, osvojio je 'Pobješnjeli Max: Divlja cesta'

McCarthyjev "Spotlight" govori o novinarima "Boston Globea" koji otkrivaju slučajeve seksualnog zlostavljanja za koje je okrivljeno više od 70 svećenika. Film je inspiriran stvarnim slučajem s početka 2000-ih, a u njemu glume Mark Ruffalo i Rachel McAdams, koji su bili nominirani za Oscara u kategorijama sporednih glumaca te Michael Keaton.

Redatelj, koji je uz Josha Singera, dobio i Oscara za originalni scenarij, i producenti posvetili su film žrtvama seksualnog nasilja u crkvi i pozvali Vatikan na reakciju, prenosi AFP.

"Ovaj je film glas preživjelih. A Oscar pojačava taj glas nadajući se da će odjeknuti do Vatikana", rekao je koproducent Michael Sugar primajući nagradu. "Vrijeme je da se zaštite djeca i ponovno vrati vjera", dodao je.

Neovisni film snimljen s budžetom od 20 milijuna dolara, već je zaradio dva i pol puta više na kinoblagajnama diljem svijeta.

Bio je nominiran i za režiju i montažu.



DiCaprio
je tijekom dvadesetpetogodišnje karijere za Oscara bio nominiran četiri puta, triput za glavnu ulogu (Avijatičar, Krvavi dijamant i Vuk s Wall Streeta) i jednom za sporednu (Što muči Gilberta Grapea).

Ove je godine smatran favoritom za Oscara za ulogu trapera kojega teško ozlijeđenog nakon napada medvjeda ostali članovi ekspedicije ostavljaju da umre. U borbi za preživljavanje njegov lik Hugo Glass probija se kroz snijegom pokrivene šume do logora.

Zahvaljujući na nagradi DiCaprio je rekao: "Ne smijemo uzeti ovaj planet zdravo za gotovo. Ja ne uzimam ovu večer zdravo za gotovo." Snimajući ovaj film, dodao je, "morali smo otići na južnu polutku da bismo pronašli snijeg. Klimatske promjene su stvarne, događaju se u ovom trenutku. Sve su vrste ugrođene i moramo zajedno raditi i podupirati one čelnike diljem svijeta koji ne zagovaraju velike zagađivače i velike korporacije, nego one koji govore u ime cijeloga čovječanstva."


Film je sniman sedam mjeseci u Kanadi i Argentini, uz korištenje samo prirodnoga svjetla u teškim uvjetima i po iznimno hladnom vremenu.

Osim DiCaprija u kategoriji najboljega glumca bili su nominirani Bryan Cranston (“Trumbo”), Matt Damon (“Marsovac”), Michael Fassbender (“Steve Jobs”) i Eddie Redmayne (“Dankinja”).

Redatelj "Povratnika" Alejandro Inarritu ove je godine ponovio uspjeh ostvaren lani s filmom "Birdman" i tako postao treći redatelj u povijesti koji je nagradu dobio dva puta, nakon Johna Forda (1941. i 1942.) i Josepha Mankiewicza (1950. i 1951.)

"Ne mogu vjerovati", rekao je Inarritu primajući zlatni kipić, zahvaljujući pritom glavnom glumcu Leonardu di Capriu.

Inarritu je citirao rečenicu kojom se glavni lik osvrće na rasne predrasude te naglasio da "ova generacija ima sjajnu priliku doista se osloboditi od svih predrasuda i takvoga plemenskog načina razmišljanja te zauvijek osigurati da boja kože postane jednako irelevantna kao i dužina kose".

Uz njega u kategoriji najboljeg redatelja bili su nominirani i Adam McKay ("Oklada stoljeća"), George Miller ("Pobješnjeli Max: Divlja cesta"), Lenny Abrahamson ("Soba") te Tom McCarthy ("Spotlight").


Brie Larson Oscara je dobila za ulogu u emotivnom trileru "Soba" o majci i sinu zarobljenima u prostoriji od devet četvornih metara bez prozora,

To je prvi Oscar i nominacija za 26-godišnju Larson koja je glumila u više od 45 filmova i televizijskih emisija u protekla dva desetljeća. U utrci za Oscara "pretekla" je prijašnje dobitnice te nagrade Cate Blanchett ("Carol") i Jennifer Lawrence ("Joy") te Charlotte Rampling (“45 godina”), Saoirse Ronan (“Brooklyn”).

Oscara za najbolju mušku sporednu ulogu dobio je britanski glumac Mark Rylance za ulogu ruskoga špijuna u filmu Stevena Spielberga "Most špijuna", pretekavši tako Sylvestera Stallonea kojega su mnogi smatrali favoritom u toj kategoriji za ulogu u filmu "Creed: Legenda je rođena".

Za 56-godišnjeg nagrađivanog britanskog glumca i dramatičara Marka Rylancea ovo je prvi Oscar. "Uvijek sam volio priče, slušao ih, gledao, sudjelovao u njima", rekao je Rylance prije nego što je zahvalio redatelju Spielbergu i Tomu Haksu koji u filmu glumi američkoga odvjetnika zaduženog da na sudu brani sovjetskog špijuna Rudolfa Abela uhićenog u New Yorku 1957.

Uz Rylancea i Stallonea u kategoriji najboljega sporednog glumca bili su nominirani i Christian Bale (“Oklada stoljeća”), Tom Hardy (“Povratnik”) te Mark Ruffalo (“Spotlight”).

"Most špijuna" bio je nominiran u još četiri kategorije - za najbolji film, režiju, originalni scenarij i zvuk.

Oscara za najbolju sporednu žensku ulogu dobila je švedska glumica Alicia Vikander za ulogu u filmu "Dankinja", dok je film "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" dobio Oscare za najbolju kostimografiju, scenografiju i šminku.

Aliciji Vikander to je bila prva nominacija za Oscara, a u konkurenciji su još bile Jennifer Jason Leigh za ulogu u Tarantinovoj "Mrskoj osmorki", Rooney Mara za ulogu u "Carol", Rachel McAdams za "Spotlight" i Kate Winslet za ulogu u filmu "Steve Jobs".

Morriconeu Oscar za najbolju filmsku glazbu

Talijanski skladatelj Ennio Morricone dobio je Oscara za najbolju originalnu glazbu za film Quentina Tarantina "Mrska osmorka".

Osamdesetsedmogodišnji autor glazbe za više od 500 filmova dosad je dobio tek počasnog Oscara za životno djelo.

Zahvaljujući na nagradi, čestitao je Johnu Williamsu, nominiranom za glazbu za film "Ratovi zvijezda: Sila se budi", kao i redatelju Tarantinu istaknuvši kako nema dobre glazbe bez sjajnoga filma.

Oscara za najbolju originalnu pjesmu dobili su Jimmy Napes i Sam Smith za "Writing's On The Wall" skladanu za film o Jamesu Bondu "Spectre" Sama Mendesa.

Mađarski film "Saulov sin" najbolji film na stranom jeziku

Oscara za najbolji film na stranom jeziku dobio je "Saulov sin", dugometražni prvijenac Laszla Nemesa, nekadašnjeg asistenta slavnoga Bele Tarra.

Radnja filma smještena je u nacistički logor 1944. i govori o Saulu, mađarskom pripadniku Sonderkommanda, jedinice židovskih zatvorenika izoliranih od ostatka logora koji su zaduženi za odvođenje zatvorenika u plinske komore.

Film je nagrađen u Cannesu, a osvojio je i Zlatna kolica u kategoriji dugometražnog filma prošlogodišnjega Zagreb Film Festivala.

Uz film "Saulov sin" u kateogoriji filma na stranom jeziku bili su nominirani "Zagrljaj zmije" (Kolumbija), "Mustang" (Francuska), "Theeb" (Jordan) i "Rat" (Danski).

Popis svih nagrađenih filmova:

Najbolji film: "Spotlight"

Muška glavna uloga: Leonardo di Caprio ("Povratnik")

Ženska glavna uloga: Brie Larson ("Soba")

Muška sporedna uloga: Mark Rylance ("Most špijuna")

Ženska sporedna uloga: Alicia Vikander ("Dankinja")

Redatelj: Alejandro G. Inarritu ("Povratnik")

Originalni scenarij: "Spotlight" (Josh Singer i Tom McCarthy)

Adaptirani scenarij: "Oklada stoljeća" (Charles Randolph i Adam McKay)

Fotografija: "Povratnik" (Emmanuel Lubezki)

Montaža: "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" (Margaret Sixel)

Scenografija: "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" (Colin Gibson, Lisa Thompson)

Kostimografija: "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" (Jenny Beavan)

Šminka: "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin)

Originalna glazba: Ennio Morricone ("Mrska osmorka")

Originalna pjesma: "Writing's On The Wall" (Spectre, glazba i tekst Jimmy Napes i Sam Smith)

Zvuk: "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" (Mark A. Mangini i David White)

Montaža zvuka: "Pobješnjeli Max: Divlja cesta" (Chris Jenkins, Gregg Rudloff i Ben Osmo)

Vizualni efekti: "Ex machina" (Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Williams Ardington i Sara Bennett)

Film na stranom jeziku: "Saulov sin" (Mađarska)

Animirani film: "Izvrnuto obrnuto"

Dokumentarni film: "Amy"

Kratkometražni dokumentarni film: "The Girl on the River: The Price of Forgivness"

Kratkometražni animirani film: "Historia de un oso / Bear story"

Kratkometražni igrani film: "Stutterer"

417697,417919,417096,417990