14.04. - 26.06.

Riječki MMSU najavljuje tematsku izložbu 'Riječi za gledanje', utemeljenu na izboru radova iz zbirki Muzeja

12.04.2022 u 15:13

Bionic
Reading

Muzej moderne i suvremene umjetnosti 14. travnja u 19 sati otvara tematsku izložbu 'Riječi za gledanje' kao izbor radova iz zbirki Muzeja. Izložba je namijenjena čitanju i gledanju, a uvjetovana je međusobnim odnosom slike i riječi. Zbirke MMSU-a pritom služe kao riznica ideja koja povezuje tradiciju i suvremenost, analogne i digitalne tehnologije i omogućuje praćenje aktualnih društvenih promjena

Izložba prikazuje 50-ak radova u različitim medijima te okuplja lokalne i nacionalne umjetnice i umjetnike. Nudeći uvid u muzejski fundus od početka 20. stoljeća do danas, izložba je oblikovana na sjecištu povijesti umjetnosti i vizualnih studija, semiotike i filozofije jezika, javljaju nam iz MMSU-a.

Namjesto kronološkog pregleda, izložba radove kombinira prema njihovom pristupu pisanoj riječi, koji se kreće od alegorije do trivije, od objašnjenja do zagonetke. U užem smislu, izložba tematizira način na koji se odvija kreativna primjena jezika u likovnosti. Od klasičnih slika koje su nastale prema pisanom predlošku, do jezičnih radova u kojima tekst poprima ulogu slike, izložba zalazi u mnogostruke kombinacije riječi i slike. Pritom njen veliki dio čine radovi čijim su sastavnim dijelom upravo verbalni (pisani ili zvučni) izrazi, izvedeni u različitim medijima, poput kolaža, instalacija ili videoradova.

Zastupljene umjetnice i umjetnici: Milijana Babić; Lara Badurina; Marčelo Brajnović (zahvaljujući Damiru Čargonji Čarliju); Nemanja Cvijanović; Sebastijan Dračić; Zlatan Dumanić; Igor Eškinja; Marina Fortunato Ercegović; Vilko Gecan; Tomislav Gotovac; Slavko Grčko; Petar Grimani; Krsto Hegedušić; Mirko Ilić; Željko Jerman; Ignjat Job; Ivo Kalina; Nives Kavurić-Kurtović; Ivan Goran Kovači; Edo Murtić; Zlatko Prica; Pavel Kowzan; Miroslav Kraljević; Ines Krasić; Vlado Kristl; Zlatko Kutnjak; David Maljković; Andrija Maurović; Petra Mrša; Damir Očko; Bruno Paladin; Marino Paliska; Zoran Pavelić; Tanja Dabo; Branko Ružić; Ana Sladetić Šabić; Bojan Šumonja; Goran Trbuljak i Romolo Venucci.

Izložba Riječi za gledanje nadovezuje se na Upute za gledanje: Što bi tijelo htjelo?, izložbu priređenu povodom 70. godišnjice Muzeja (2018.). Za razliku od te izložbe, koja se bavila tijelom kao osnovnim medijem za razumijevanje umjetnosti, aktualna se izložba posvećuje percepciji slike i riječi kao primarnih komunikacijskih alata.

Kustosice izložbe su Vilma Bartolić, Sabina Salamon, Ksenija Orelj i Ivana Lučić, vanjska suradnica izložbe je Sonja Briski Uzelac, a dizajn izložbe potpisuju Ana Tomić i Marino Krstačić Furić.

Istovremeno, u dvorani Jaslice MMSU-a otvara se samostalna izložba Tonija Meštrovića, Prisluškivanje. Izložba se na središnju problemsku nit izložbe Riječi za gledanje nadovezuje temom nadziranja koju autor istražuje kroz mogućnosti prijevoda slike u zvuk, usmjeravajući pažnju posjetitelja na slušanje umjesto na gledanje. Meštrovićevu sklonost neprikazivanju i preskakanju registra vidljivog možemo shvatiti kao kritiku proizvodnje slika u općoj vizualizaciji svijeta, javljaju nam iz MMSU-a.