priopćenje za javnost

Ravnateljica Pula Film Festivala Tanja Miličić: Hrvatski film očekuje svijetla budućnost

25.07.2022 u 11:17

Bionic
Reading

Ravnateljica Pula Film Festivala (PFF) Tanja Miličić, osvrnuvši se na u subotu završen 69. Pulski filmski festival, istaknula je u ponedjeljak da 'ako je suditi po ovogodišnjoj selekciji, hrvatski film očekuje svijetla budućnost'

Naime, u priopćenju za javnost PFF-a, podsjetila je kako od deset filmova u Hrvatskom natjecateljskom programu, čak sedam su režirali debitanti, što je donijelo dašak svježeg zraka pod "zvjezdano nebo Arene", po mnogima jednog od najljepših kina na svijetu. Žiri, ali i publika dodijelili su nagrade za najbolje filmove i filmske djelatnike, dok su posjetitelji mogli pogledati 82 filma, što čini 146 sati i 30 minuta, odnosno ukupno 8788 minuta vrhunskog filmskog stvaralaštva, recentne kinematografije, ali i filmskih klasika.

"Kada bi se radila neka analiza, anketa, tko najbolje poznaje hrvatski ili jugoslavenski film, mislim da bi Puležani bili na prvom mjestu, jer broj ljudi koji dolaze na večernje projekcije često nadmaši broj ukupne filmske distribucije. S obzirom na vrlo visoke ocjene koje su filmovi u Hrvatskoj natjecateljskoj konkurenciji osvojili na ovogodišnjem Pulskom festivalu, vjerujem da će se to preliti i na ostatak Hrvatske”, izjavila je ravnateljica Pula Film Festivala Tanja Miličić.

Žiri, sastavljen od renomiranih domaćih i inozemnih filmskih djelatnika, ali i publika, glasali su za najbolje filmove ovogodišnjeg festivala. Velika zlatna arena, kao i nagrada kritike dodijeljene su Zbornici Sonje Tarokić, filmu koji je i snažna društveno – obrazovna kritika. Nagrada za najbolji film u Međunarodnom programu pripala je napetom i vizualno zapanjujućem trileru koji se suočava s temama homofobije, lokalne korupcije i mentaliteta mafije, "Dani Suše" redatelja Emina Alpera, koji je osvojio i nagradu kritike.

"Na netom završenom 69. Pulskom filmskom festivalu prikazano je deset novih hrvatskih dugometražnih naslova, a od toga sedam debitantskih, filmova raznovrsnih tematskih i estetskih određenja što govori o živosti hrvatskog filma. Prikazano je i devet manjinskih hrvatskih koprodukcija od kojih čak šest u Međunarodnom natjecateljskom programu", istaknuo je umjetnički ravnatelj Festivala, Pavo Marinković. Dodao je kako se program 69. PFF-a ove godine proširio na nove lokacije, a posjet gledatelja i prodaja također se približila predpandemijskim brojkama.

Inače, Festival se održao na 16 lokacija na kojima su se mogle pogledati projekcije filmova, prisustvovati otvorenjima izložbi, predstavljanju knjiga i brojnim stručnim industrijskim programima poput radionica i okruglih stolova. Lokacije na kojima su se prikazivali filmovi bile su Arena, Istarsko narodno kazalište - Gradsko kazalište Pula, Kino Valli, Kaštel, a ove godine projekcije su se nakon dvogodišnje pauze održavale i na Ambreli, kao i na Brijunima. Nekoliko projekcija bilo je upriličeno i u Poreču i Rovinju.