RODIN U ZAGREBU

Otvorena izložba slavnog francuskog kipara

05.05.2015 u 22:47

  • +10

Rodin u Zagrebu

Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj/PIXSELL

Bionic
Reading

U zagrebačkom Umjetničkom paviljonu od večeras sljedećih pet mjeseci moći ćemo uživati u djelima jednoga od najvećih umjetnika svih vremena, Augusta Rodina

Remek-djela glasovitoga francuskog kipara Augustea Rodina, predstavljena večeras u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu na otvorenju izložbe 'Rodin u Meštrovićevu Zagrebu', najreprezentativniji su početak velikoga petomjesečnog kulturnog događaja u Hrvatskoj - Festivala 'Rendez-vous'.

Festivalom 'Rendez-vous' Francuska će se predstaviti u idućih pet mjeseci s više od 150 događaja, koji će u 22 hrvatska grada biti mostovi suradnje dvaju naroda, Francuza i Hrvata. Ta je suradnja uzorno ostvarene i u prijateljstvu te poštovanju dvaju umjetničkih velikana - Augustea Rodina i Ivana Meštrovića, istaknuto je.

Kulturni su to događaji par excellence, u koje je otvorenjem izložbe okupljene uzvanike i cijelu kulturnu javnost uvela predsjednica Republike, Kolinda Grabar-Kitarović.

Predsjednica je istaknula kako je izložba glasovitog Rodina 'dostojan događaj za otvorenje festivala francuske kulture u Hrvatskoj - 'Rendez-vous' koji je važan preplet umjetničkih i kulturnih ostvarenja'.

Izrazila je uvjerenje kako će taj festival osnažiti kulturnu suradnju francuskoga i hrvatskoga naroda, te podsjetila da se 'stoljećima bilježe odlične i prebogate kulturne veze, a svakako posebice od 'Kraljskog Dalmatina' prvih novina na hrvatskome jeziku, nastalih na valovima novih ideja pristiglih s francuskih obala'.

Hrvatska predsjednica istaknula je da ju posebice veseli što je kulminacija francusko-hrvatske kulturne suradnje dosegnuta u našemu vremenu, te je, s tim u vezi, spomenula dva festivala - festival hrvatske kulture u Francuskoj "Croatie, la voici", održan u Francuskoj 2012. i 2013. godine te "Rendez-vouz" koji "upravo počinje i koji će nam približiti i osnažiti bogato kulturno stvaralaštvo i uputiti na identitet naših naroda unutar europske kulture. To je najbolja potvrda da su naši umjetnici i stvaratelji doista najvitalniji i najkreativniji segment naših društava", kazala je.

Grabar-Kitarović zaključila je kako je i ovaj događaj dokaz da su 'hrvatski kulturni djelatnici spremni na najveće umjetničke izazove i organizacijske zadaće te da njihov stupanj stručnosti odgovara standardima najzahtjevnijih ustanova kulturne velesile kao što je Francuska'.

'Pojedinac može sve kada to želi i kada je uporan; i mladi Meštrović zadobio je povjerenje velikog Rodina koji je od njega bio stariji puna četiri desetljeća, no svojom upornošću, ustrajnim radom i trudom i razvijanjem svojih talenata Meštrović je postigao velike uspjehe dosegnuvši sam vrh', rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.

Smatra da je to primjer iz kojega može učiti i naša generacija.

Hrvatska predsjednica poimence je zahvalila svima koji su pridonijeli da se ostvari ova velika izložba, među kojima su autori izložbenog projekta - ravnateljica Muzeja Rodin iz Pariza Catherine Chevillot i donedavni ravnatelj Muzeja Ivana Meštrovića Andro Krstulović Opara, sadašnji savjetnik predsjednice Republike, te kustosice Veronique Mattiussi iz pariškog Muzeja Rodin i Barbara Vujanović iz Atelijera Meštrović.

Patrick Bloche: 'Rendez-vous' potvrđuje važnost kulture u jačanju hrvatsko-francuskih veza

Zastupnik u Nacionalnoj skupštini Republike Francuske i predsjednik skupine prijateljstva Francuska-Hrvatska Patrick Bloche istaknuo je kako je nazočnost predsjednice Republike Hrvatske potvrda snažne povezanosti, poštovanja i povjerenja između Hrvatske i Francuske, a Festival 'Randez-vous' bit će prilika da se prisjetimo koliko je kultura pridonijela stvaranju tih veza.

Podsjetio je da Francuski institut u Zagrebu postoji već gotovo jedno stoljeće i jedan je od najstarijih u Europi.

Bloche je napomenuo kako izložba u Umjetničkom paviljonu ukazuje na snažnu povezanost Rodina i Meštrovića, njihovo poštovanje i natjecanje. Dodao je kako je kao predsjednik skupine prijateljstva Francuska-Hrvatska u francuskome parlamentu imao prilike dobro upoznati Meštrovića te može reći da ga poznaje bolje nego Rodina.

'Naša zajednička kulturna baština počiva i na vrijednostima koje moramo zaštititi, a u ovoj prigodi naročito mislim na slobodu stvaranja i izražavanja koja su ostavila osobit trag događaji koji su u siječnju pogodili Pariz", rekao je Bloche.

Istaknuo je kako je 'Francuska vrlo dirnuta svjedočanstvima solidarnosti koje je primila iz cijeloga svijeta, a posebno naglašavam i iz Hrvatske', te zaključio kako moramo dati prednost vrijednostima tolerancije i humanizma nad svim oblicima ekstremizma i rasizma u Europi.

Podsjetivši da ćemo za koji dan proslaviti Dan Europe i 70. obljetnicu završetka Drugoga svjetskog rata, poručio je kako trebamo biti ponosni na humanističke vrijednosti i otvorenosti koje nas sjedinjuju.

Riječi uglednoga gosta iz Francuske o važnosti francusko-hrvatskih kulturnih veza u svojim su riječima brojnim uzvanicima potvrdili, među ostalim i ministar kulture Berislav Šipuš, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ravnateljica Umjetničkoga paviljona Jasminka Poklečki Stošić te autori izložbenog projekta Catherine Chevillot i Andro Krstulović Opara,

Nakon svečanosti otvorenja, posjetitelji su razgledali izložbu uz taktove drugoga stavka suite 'Rodinova Meditacija', koju je za izložbu skladala Olja Jelaska, a koja će biti u cjelosti praizvedena u Splitu gdje će se 8. svibnja u Galeriji Meštrović otvoriti manja, ali također značajna, izložba 'Rodinova Meditacija u Splitu'. Na toj splitskoj izložbi će se predstaviti njegova skulptura 'Meditacija - Unutarnji glas'.

Izložba 'Rodin u Meštrovićevu Zagrebu' u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, na kojoj je predstavljeno sedamdesetak Rodinovih djela okupljenih u četiri tematske cjeline - 'Rodinovi počeci', 'Rađanje jednog kipara', 'Zrelo doba' (Spomenici, Portreti, studije i varijacije) i 'U skrovitosti atelijera', moći će se razgledati do 20. rujna.