u konkurenciji 268 radova

[FOTO] Hrvatski arhitekti osvojili srebrenu medalju na prestižnom svjetskom natječaju 'Interpathetic Spaces'

27.10.2021 u 10:47

Bionic
Reading

Natječaj provodi Shinkenchiku-sha, izdavač najpoznatijih japanskih časopisa za arhitekturu, Japan Architect i A+U, a nagrada se dodjeljuje od 1966. godine

Krešimir Rogina, arhitekt i voditelj Međunarodne škole arhitekture Hrvatske glazbene mladeži koja se održava svako ljeto u Grožnjanu zajedno je sa svojom kolegicom Bernardom Ivančan u Tokiju osvojio odličje srebrnog sjaja.

Hrvatski dvojac Ivančan i Rogina sa svojim su projektom Storiescapes nastupili na prestižnom natječaju Interpathetic Spaces (Prostori suosjećanja), svojevrsnim Arhitektonskim olimpijskim igrama, i među 268 radova osvojili su drugu nagradu plasirajući Hrvatsku među najveće svjetske lidere u ovom području. Na javnom žiriranju međunarodnog natječaja u organizaciji Central Glass-a bili su jedini europski predstavnici.

Natječaj provodi Shinkenchiku-sha, izdavač najpoznatijih japanskih časopisa za arhitekturu, Japan Architect i A+U, a nagrada se dodjeljuje od davne 1966. godine. Članovi žirija uvijek su vodeća imena japanske arhitektonske scene, poput Kenga Kume, Juna Aokija i Yoshiharu Tsukamotoa. Ovogodišnji natječaj s temom 'Prostori suosjećanja' posvećen je postpandemijskoj arhitekturi. Naši su arhitekti za natječaj izradili maketu i video animacije te snimili petominutni film kojeg su putem video linka prezentirali na javnom žiriranju, jer je putovanje u Tokio izostalo zbog pandemijskih uvjeta.

  • +2
'Prostori suosjećanja' u MSU Izvor: Promo fotografije / Autor: n.n.

Osnovna tema nagrađenog rada je prikupljanje, pohrana, prepričavanje i smišljanje novih priča središnje Hrvatske usmenom predajom. Suradnici na ovom projektu bili su Armor Gutierrez Rivas, Zlatko Grom, Kora Rogina, David Padovan, Franjo Mihaljević, Antea Štoštarić, Igor Teofilović, i tvrtka Ars kopija. Osvojeno drugo mjesto arhitekti su proslavili sa svojim gostima i suradnicima u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu kojem je nazočila i Njezina Ekselencija gđa. Misako Kaji, japanska veleposlanica u Republici Hrvatskoj.

Krešimir Rogina je prethodno dva puta nagrađen na istom natječaju, 1990. i 1999. godine kada je nastupao sa svojim kolegom Vinkom Penezićem. Bernarda Ivančan surađuje s Rogininim istraživačkim i eksperimentalnim studijem R/INovacija od osnutka 2016. godine. Ivančan i Rogina zahvalili su se Nj. E. Misako Kaji, japanskoj veleposlanici, Draženu Hrastiću, hrvatskom veleposlaniku u Japanu, Snježani Pintarić, Etni Nikić, Ismeni Meić, Danici Jelenić, uz posebne zahvale koje su uputili Rosi i Ruti Rogina.