dokumentarni vikend u KIC-u

Fantazmagorične priče o migracijama, putovanjima i borbi za slobodu

29.10.2021 u 10:55

Bionic
Reading

Dokukino KIC za kraj listopada predstavlja dokumentarno-eksperimentalnog belgijskog autora Laurenta Van Lanckera i dva doku-hita s ljetnog repertoara

Posljednji vikend listopada u Dokukinu KIC posvećen je zanimljivom belgijskom vizualnom antropologu prepoznatljivom po svojim vizualnim polifonijama različitih perspektiva i kultura uokvirenih migrantskim pričama, Laurentu Van Lanckeru. U suradnji s Veleposlanstvom Kraljevine Belgije, Wallonie Bruxelles International i Polymorfilms održat će se u Dokukinu KIC razgovor s autorom i prikazati će se tri njegova dokumentarno-eksperimentalna ostvarenja koji na svojstvene načine obrađuju temu lokalnog i globalnog identiteta, istražujući mjesta ispreplitanja filmskog medija i antropoloških specifičnosti.

Ulaz na program potpuno je besplatan, a podijeljen je na dva dana, u subotu 30. listopada u 19 sati i nedjelju 31. listopada u 17 sati. U subotu u Dokukinu KIC najavljuju projekciju kratkometražnog video-uratka koji fluidnost migrantskih života i kretanja ostvaruje u nestabilnoj formi, 'Disorient', nakon kojega slijedi film iz srca izbjegličkog logora Calaisa, 'Kalès'. Riječ je o filmu koji je u potpunosti snimljen među izbjeglicama koji su u hostilnim uvjetima uspjeli izgraditi izuzetno kompaktnu i toplu ljudsku zajednicu, prkoseći neizvjesnosti vlastite egzistencije. Nakon filmova najavljen je razgovor s autorom koji će voditi hrvatski multimedijalni umjetnik Dan Oki.

Nedjeljni termin rezerviran je, pak, za fantazmagoričnu odiseju 'Surya', dugometražni film putovanja na kojem susrećemo desetero naratora koji zajedno izvode istu priču. Svatko junaka vodi u vlastitom, kulturološki obojanom smjeru, stvarajući nadnacionalnu tapesteriju oralnih tradicija. Na nedjeljnom programu Dokukina KIC najavljene su i dvije prave auditivno-vizualne poslastice s ljetnog programa u Art Parku. Prvi je nagrađivani film Rubike Shah koji nas vraća u Veliku Britaniju krajem 1970-ih, 'White Riot', u vrijeme kada je glazba odigrala ključnu ulogu u borbi protiv sve snažnijeg vala fašizma, ksenofobije i diskriminacije. Uz dosad neobjavljene arhivske snimke i intervjue sa sudionicima rezultat je nezaobilazni vodič iz glazbenog aktivizma koji rezonira u današnje tmurno doba Brexita i uspona ekstremne desnice koje u mnogo čemu podsjeća na nestabilno političko stanje kasnih 1970-ih. Drugi film je Herzogova oda preminulom prijatelju, poznatom putopiscu, 'Nomad: Stopama Brucea Chatwina', u kojoj legendarni redatelj odlazi na putovanje s prijateljevim ruksakom, na svojstven način promišljajući o tragu i značaju Brucea Chatwina.

Više informacija o rasporedu i ulaznicama dostupne su na službenoj stranici Dokukina.