PA...RELATIVNO JEDNOSTAVNO

Kako rade ekrani osjetljivi na dodir?

29.11.2014 u 07:56

Bionic
Reading

Ekrani osjetljivi na dodir danas se nalaze posvuda, no ponajviše popularnost uživaju na mobilnim uređajima poput pametnih telefona i tableta. No, kako ti uređaji prepoznaju dodir korisnika? Dok su se ne tako davno u uporabi koristili oni kojima je za najveću preciznost valjalo koristiti pripadajuću olovčicu, veliku stvar napravio je Apple svojim iPhoneom

Nakon iPhonea svijet mobilnih ekrana uistinu nije bio isti, a kapacitivni ekrani su zamijenili one neprecizne koje je valjalo prilično pritisnuti kako bi se 'primila' naredba (u suštini da se rezistivni sloj dotakne s vodljivim slojem). Greg Foot s kanala Head Squeeze osvrnuo se upravo na to, ali i na jednostavan način objasnio kako točno rade ekrani u današnjim uređajima.

Današnji ekrani se sastoje u pravilu od više slojeva, bilo da su oni spojeni u jedan sloj (kako bi proizvođači mogli napraviti što tanji uređaj) bilo da su odvojeni. Gornji sloj obično čini zaštitno staklo, poput Gorilla Glass, nakon čega se nalazi par slojeva prekrivenih iznimno tankim elektrodama i sami ekran:

Kako rade ekrani osjetljivi na dodir?