BEZ PUNO MUKE

Kako ukloniti neželjene aplikacije s Androida

09.10.2014 u 07:50

Bionic
Reading

Ništa lakše od deinstalacije aplikacije koju ste preuzeli i instalirali na vaš uređaj pogonjen Androidom. No, što ako ju niste vi instalirali, već je došla s uređajem kao dio ponude proizvođača, mobilnog operatora ili samog Androida?

To malo komplicira stvari, ali se može izvesti. Prije nego što krenete, zapitajte se zašto bi uklanjali te aplikacije?

Možda vam, recimo, stvaraju preveliku gužvu na početnom zaslonu. U tom slučaju, pritisnite ih i odvucite do vrha zaslona kako bi ih se riješili.

Ili je u pitanju bloatware, koji samo zauzima dragocjenu memoriju i druge resurse za nešto što bi vam bilo korisnije i zabavnije? Predinstalirane igre mogu zauzeti značajan udio ugrađene memorije, dok aplikacije povezane s internetom mogu nabijati mjesečni promet više no što je potrebno. Neke od njih mogu čak i bilježiti i/ili slati podatke o vama koje bi radije zadržali za sebe. A treba voditi računa i bateriji.


Na žalost, uklanjanje tih aplikacija nije jednostavno. Ponajviše ovisi o tome je li vaš uređan rootan ili nije. Riječ je o postupku koji vam daje više razine ovlasti u pristupu inače zaštićenim dijelovima operativnog sustava.

Na uređajima koji nisu rootani brisanje maloprije navednih aplikacija obično nije moguće, ali ih možete isključiti ili, na starijim izdanjima Androida, sakriti.
Prije izdanja 4.4 Kitkat mogli ste jednostavno otvoriti meni s aplikacijama (ikonica je kružić s tri crtice, obično), odabrati meni, pa potom Hide Applications i onda aplikacije kojih se želite riješiti.

Za vas s novim izdanjem, procedura je ova: otvorite Settings, Device, pa Apps kako bi našli aplikaciju koju želite ukloniti. Odaberite Force stop i onda Disable. Tako ćete ju isključiti sve dok ne vratite uređaj na početne postavke.

Ako vam ni to nije dovoljno, pronađite app launcher trećeg dobavljača i upotrijebite ga za isključivanje. Nećete ju moći ukloniti - još uvijek će se skrivati negdje u pozadini.

Ako imate rootan uređaj, u nešto ste boljoj poziciji.

Na raspolaganju su vam alati poput NoBloat Free, koji će ukloniti predinstalirani bloatware i napraviti sigurnosnu kopiju (backup) za slučaj da ste ipak obrisali nešto što niste trebali. Osnovna verzija je besplatna, premium košta 1,99 dolara (oko 11 kuna).


Titanium Backup je jedna od prvih aplikacija kojom se trebate pozabaviti ako se želite riješiti neželjenih aplikacija na Androidu. Dobro će se nositi s bilo čime što joj date, bilo da je preuzeto s Playa ili predinstalirano.

Besplatna inačica omogućava stvaranje backupa i deinstaliranje, dok premium (5,99 dolara, odnosno oko 35 kn) nudi više opcija, poput zamrzavanja aplikacija.

Aplikacija System App Remover uklanja što zatražite iz ugrađene memorije i s kartice SD. Nedostatak joj je to što se financira oglasima.

App Master je alat koji jednostavno i lako deinstalira aplikacije.

Postoji još jedna opcija: prijeđite na prilagođeno izdanje Androida (flash a custom ROM), recimo OmniROM ili Paranoid Android.

Izvor:Make Use Of