PROMJENA TRENDA

Depoziti opet rastu, u svibnju dosegnuli 251,8 milijardi kuna

27.07.2016 u 09:38

Bionic
Reading

Krajem svibnja ove godine ukupni su depoziti u bankama u Hrvatskoj dosegnuli 251,8 milijardi kuna, što je za 10,9 milijardi kuna ili 4,5 posto viši nego u istom mjesecu lani, čime je nastavljen rast depozita na godišnjoj razini, pokazuju posljednji podaci Hrvatske narodne banke (HNB)

U odnosu na travanj ukupni depoziti, koje čine depozitni novac te oročeni i štedni kunski i devizni depoziti, viši su za 1,9 milijardi kuna te su, nakon pet mjeseci pada, zabilježili rast od 0,8 posto na mjesečnoj razini, ističu analitičari Raiffeisenbank Austrija (RBA) u ostvrtu na izvješće HNB-a.

Mjesečnom rastu ukupnih depozita, osim rasta depozitnog novca, pridonijeli su kunski štedni i oročeni depoziti koji su krajem svibnja dosegnuli 35,7 milijardi kuna zabilježivši mjesečni rast od 0,3 posto te godišnji rast od 3,5 posto.

Rast ukupnih depozita na godišnjoj razini potpomognut je i rastom deviznih depozita koji su krajem svibnja iznosili 165,5 milijarde kuna. Premda su zabilježili mjesečni pad od 796 milijuna kuna ili 0,5 posto, devizni depoziti su na godišnjoj razini viši za 2,9 milijardi kuna ili 1,8 posto.

Budući da devizni depoziti čine preko 82 posto ukupnih štednih i oročenih depozita, jačanje kune u odnosu na euro, odnosno pad prosječnog tečaja eura prema kuni u svibnju za 1,2 posto na godišnjoj razini, ublažio je godišnji rast ukupnih depozita iskazanih u kunama, navode RBA analitičari.

Promatrano prema sektorima, štedni i oročeni depoziti stanovništva, koji čine oko 81 posto ukupnih depozita krajem svibnja su iznosili 163,7 milijardi kuna i, uz mjesečnu stagnaciju, na godišnjoj su razini zabilježili pad četvrti mjesec zaredom, i to za 1,6 milijardi kuna ili 1 posto.

Istovremeno su štedni i oročeni depoziti poduzeća, uz mjesečni pad od 824 milijuna kuna ili 2,7 posto, krajem svibnja iznosili 29,4 milijarde kuna. U odnosu na svibanj lani ukupni depoziti poduzeća su viši za 6,6 milijardi kuna te su zabilježili godišnji rast po dvoznamenkastoj stopi od 29,2 posto. To je jednim dijelom posljedica transakcije vezane uz kupoprodaju TDR-a, odnosno deponiranja novca u hrvatske banke, ističu iz RBA.