KORPORATIVNI POREZ

Bruxellesu se ne sviđa plan Londona za privlačenje ulagača

05.07.2016 u 13:48

Bionic
Reading

Vodeći ekonomski dužnosnik Europske unije kritizirao je u utorak britanski prijedlog o smanjenju stope korporativnog poreza, upozorivši da bi mogao potaknuti natjecanje među europskim zemljama u poreznim poticajima.

Britanski ministar financija George Osborne najavio je prošlog vikenda da će sniziti stopu korporativnog poreza ispod razine od 15 posto zbog straha od odlaska kompanija iz Britanije nakon referendumske odluke o izlasku iz EU.

Reakcija EU bila je vrlo hladna - iz Bruxellesa su poručili da bi takav britanski porez mogao potaknuti druge zemlje na utrku u sniženju poreza radi privlačenja kompanija.

"Čini mi se da spuštanje porezne stope na 15 posto nije dobra inicijativa", kazao je za francuski Radio Classique povjerenik EU za ekonomsku i monetarnu politiku Pierre Moscovici

"Ne bismo trebali zaoštravati natjecanje u poreznim poticajima, porezni dumping", kazao je Moscovici u prvoj javnoj reakciji EU na Osborneov prijedlog.

Britanija je i prije referenduma planirala iduće godine sniziti stopu korporativnog poreza s 20 na 19 posto, te na 17 posto 2020. godine.

U slučaju da je spuste na 15 posto, Britanija bi imala najnižu stopu korporativnog poreza u skupini velikih gospodarstava a približila bi se i Irskoj gdje ona iznosi 12,5 posto.

Regionalna vlada Madrida objavila je već jučer da razmatra mogućnost poreznih poticaja kojima bi privukla banke i međunarodne kompanije u potrazi za novim sjedištem nakon britanske referendumske odluke o izlasku iz EU. Razmišlja se u prvom redu o povoljnijem poreznom tretmanu kupnje zemljišta i kapitalne zarade na nekretninama, kazao je glasnogovornik regionalnih vlasti.

"Proučit ćemo porezni sustav kako bismo privukli ulaganja iz Cityja, uvijek s krajnjim ciljem otvaranja novih radnih mjesta", kazao je, ne navodeći detalje.

Španjolska će se natjecati i za sjedište europskog bankovnog regulatora i Europske agencije za lijekove, kazala je u petak na konferenciji za novinstvo potpredsjednica španjolske vlade Soraya Saenz de Santamaria

Madrid je i dosada koristio porezne poticaje kako bi stimulirao ulaganja. Tako su 2014. ponudili poreznu olakšicu od 95 posto kompanijama koje su najavile preseljenje u industrijsku zonu "Korredor del Henares".

"Već u ovom trenutku neki ulagači u Britaniji tragaju za drugim gradom u kojem bi se smjestili - taj je grad Madrid", poručila je putem Twittera čelnica regionalne vlade Cristina Cifuentes