MUTNI LEASING

U Hypo banci tragaju za stotinama jahti

17.12.2009 u 09:46

Bionic
Reading

Dok još traje rasprava o optužbama austrijske novinske agencije, austrijski list 'Die Presse' ove je srijede objavio još jedan članak o mutnim poslovima banaka u Hrvatskoj - i to ne samo Hypo Group Alpe Adria

U središtu pažnje članka koji je danas izašao u austrijskom listu riječ je o poslovima s leasingom. Novinar lista, Jakob Zirm tvrdi kako banke u Hrvatskoj i za 50% dobara nabavljenih na leasing, zapravo ne znaju da li još uopće i postoje. Samo u banci Hypo Alpe Adria tragaju za stotinama jahti koje su financirane leasingom, prenosi Deutsche Welle

Gdje je nestalo na stotine jahti i automobila?

Tek stečajem Hypo Alpe Adria koji je izbjegnut u posljednji trenutak, sve više izlaze na vidjelo poslovi banka na Balkanu. Već se izvještavalo o nesigurnim kreditima za čitav niz projekata u turizmu, ali još je teže stanje s nekoliko stotina jahti i automobila - za koje postoji ugovori o leasingu, ali nitko u bankama nema pojma gdje se ta vozila nalaze.

Austrijski list citira Romana Raucha, austrijskog trgovinskog predstavnika u Hrvatskoj, koji tvrdi kako Hypo nije nipošto jedina banka koja ima takve probleme: "Kod većine novčarskih institucija koje dogovaraju leasing, 30 do 50% dobara koje je nabavljeno na leasing se uopće nije niti provjerilo nakon što je ugovor sklopljen." Zapravo, dodaje Die Presse, banke u Hrvatskoj tek sada uopće provjeravaju što se dogodilo s predmetima koji su nabavljeni njihovim novcem.

Hrvatska "kreativnost"

Glavni razlog za takvo stanje je po Rauchu, nedostatak svijesti o rizicima pri ulaganju kod stranih investitora u Hrvatskoj i istovremena "kreativnost" korisnika leasinga u Hrvatskoj. "Jedan bankar mi je rekao: do propasti američke banke Lehman nismo niti znali da novac ima svoju cijenu i kako se piše riječ 'rizik'." U dobrim danima je u Hrvatskoj novca bilo na pretek, piše austrijski list. Ali i podsjeća kako je, osobito u prvim godinama nakon rata, nedostajalo nekakvog solidnog državnog nadzora. Sve je to dovelo do sveopćeg mentaliteta igračnice na sreću, piše Die Presse.

Jasno je i da u mnogim slučajevima ima još mnogo toga što nije jasno. Često bi to lako mogao biti i posao za državno tužiteljstvo. Uopće, malo tko vjeruje da su svi ti krivotvoreni ugovori o leasingu bili mogući bez da su o tome znali i suradnici banaka, piše austrijski list. Hrvatska se često poziva na tradiciju K.u.K - austrougarskog Cara i Kralja, ali niti ne sluti da među austrijskim poslovnim ljudima ta kratica označava Hrvatsku na drugi način: kao 'Kroatien und Korruption', Hrvatska i korupcija.

K.u.K - Kroatien und Korruption

A taj "K" se ne odnosi samo na male lopove nego i kod velikih poslova. Hypo je među svojim partnerima imao čitav niz osoba sumnjive prošlosti - list spominje Vladimira Zagorca i podsjeća da sjedi u zatvoru zbog krađe dragulja iz vremena dok je bio u ministarstvu obrane. Die Presse ponavlja medijske optužbe i kako je Ivo Sanader dobio proviziju od HGAA, ali i dodaje kako bivši hrvatski premijer niječe te optužbe.

Austrijski list konstatira kako su svi ti slučajevi oko Hypo Group Alpe Adria u samoj Hrvatskoj pobudili malo pažnje javnosti. Austrijski trgovinski predstavnik tvrdi kako je do prošlog petka tamo bilo "potpuno mirno". Ali novinar lista Die Presse u članku iz kojeg smo izdvojili najvažnije ulomke, smatra kako bi se to moglo ubrzo promijeniti - jer i obrada uzroka krize u banci je tek počela.