prometna žila kucavica

Zbog alpskog prijevoja 'zakrvile' Austrija, Italija i Njemačka: Nema druge, idemo na sud!

20.09.2023 u 20:47

Bionic
Reading

Pored tirolskog gradića Steinach am Brenner svakodnevno stotine kamiona i automobila tutnje uzdignutom autocestom prema prijevoju Brenner, a on povezuje Italiju i Austriju te dalje Njemačku. To je jedna od glavnih europskih trgovačkih ruta sjever-jug, ključna za gospodarstvo EU-a. Ali za mještane predstavlja izvor zagađenja, buke i gužve, a prometne brojke su sve gore

U nastojanju da ograniči promet, austrijska regija Tirol uvela je ograničenja za tranzitne kamione — zabranjujući im vožnju noću i prijevoz određene robe. Također koristi sustav 'doziranja' ograničavajući broj kamiona koji mogu ući iz Njemačke na 300 vozila na sat u danima u kojima je promet velik. Izazvalo je to ljutnju prijevozničkih tvrtki te se one žale na gužvu i kolone duge i do 70 kilometara.

'Nije rješenje u tome da Tirol snosi najveći teret tranzitnog prometa EU-a. Kad bismo ukinuli ograničenja, suočili bismo se s potpunim kolapsom', govori gradonačelnik gradića Steinach am Brenner Florian Riedl.

Tirolska prometna politika uzbunila je Berlin i Rim te optužuju Austriju da ugrožava njihovo pravo na slobodno kretanje. Službeni Beč ne slaže se s time. Ugovori EU-a jamče slobodno kretanje robe — ali ne uvjetuju da se ona prevozi u kamionima, izjavila je austrijska ministrica mobilnosti Leonore Gewessler kolegama ministrima u lipnju.

Talijanska vlada zahtijeva promjenu prometnog režima u Tirolu. Prošlog mjeseca je ministarstvo prometa objavilo da radi na tome da dovede Austriju pred najviši sud EU-a zbog njezinih prometnih ograničenja. To bi se moglo dogoditi već ove jeseni, rekao je ministar prometa Matteo Salvini.

Talijani ističu da su primorani na taj korak jer pregovori koji se vode pri Europskoj komisiji ne donose nikakve rezultate. Bruxelles je pokušao pregovarati o alternativnim mjerama, a šefica EU-a za promet Adina Vălean ukorila je Austriju. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen rekla je da će učiniti posljednji pokušaj da pomakne pregovore s mrtve točke na kojoj se nalaze više od godine.

Stanovnici gradića Steinach am Brenner čvrsto podržavaju trenutnu prometnu politiku. Upozoravaju da problem nije ograničen samo na autocestu, već i na lokalnu prometnicu koja se spušta od glavnog grada Tirola, Innsbrucka, prema Italiji.

I Tirolci i kamiondžije strahuju od još većeg prometnog kaosa jer je potrebno obnoviti zastarjele mostove na autocestama.

Austrijska vlada je 2022. izbrojila rekordnih 2,5 milijuna kamiona na tirolskim cestama, više nego na svim ostalim alpskim prijevojima zajedno, kao i 11 milijuna automobila. Dio problema, tvrdi Beč, jest to što pravila EU-a drže cestarine kroz Austriju jeftinijima od konkurentskih prolazaka kroz susjednu Švicarsku. Međutim austrijsko lobiranje za veće naknade u prošlogodišnjoj reformi pravila EU-a o naplati cesta nije uspjelo.

S druge strane, prijevoznička poduzeća u talijanskoj regiji Južni Tirol imaju malo razumijevanja za Austriju. 'Ili ste u EU i prihvaćate pravila zajedničkog tržišta ili niste', rekao je Michael Andergassen, menadžer za pitanja mobilnosti i transporta u regionalnoj gospodarskoj komori.

Zbog ograničenja u Tirolu gotovo je nemoguće dostaviti robu točno na vrijeme između Italije i Njemačke, ističe Andergassen.

Vozači kamiona tvrde da zabrane vožnje noću i vikendom zapravo povećavaju dnevne gužve jer koncentriraju istu količinu prometa u manjem vremenskom periodu. Stanovnici Južnog Tirola također se žale da su austrijske mjere pogrešno usmjerene na kamione, iako ih brojčano znatno nadmašuju osobni automobili.

Stanovnici s obje strane prijevoja nisu impresionirani naporima Bruxellesa da riješi krizu. Jedno od rješenja je jačanje željezničkog prometa s tunelom Brenner dugačkim 64 kilometra, a koji je u izgradnji i košta više od osam milijardi eura. Otvaranje tunela je više puta odgađano, a sada je planirano za 2032.

Druga ideja je postaviti varijabilnu cestarinu koja je viša tijekom sati najvećeg opterećenja. No dok Njemačka i Italija žele da Tirol prvo ukine svoja ograničenja, Austrija je zahtijevala da se cestarina uvede prije nego što ukinu sve zabrane.

U međuvremenu, Tirol, Južni Tirol i njemačka regija Bavarska pristali su na digitalni sustav upravljanja prometom, a on bi zahtijevao da kamioni rezerviraju mjesto za prelazak Brennera. To je potencijalno dobro rješenje, međutim takva shema mora dobiti potporu nacionalnih vlada. Pojedini vozači također smatraju da takav sustav možda neće biti dovoljno fleksibilan da se prilagodi nestalnim rasporedima kamiona.